Matrescenca

Miren porod, nežno rojstvo ~ ker je pomembno, kako (se) rodim.

Matrescenca
-
prehod iz Ženske v Mamo

Matrescenca je pozabljeni prehod,
 skozi katerega gre ženska, 
ko se oblikuje v mamo.

To je proces nastajanja Mame
in zorjenje Ženske skozi materinstvo.

Razumevanje matrescence in 
izkušanje materinstva 
skozi lečo matrescence
za žensko spremeni VSE.
Materinstvo spremeni vse

Ko ženska postane mama, se zanjo začne potovanje skozi eno najmočnejših preobrazb v njenem življenju. Preobrazba je tako velika, da se korenito spremeni njena identiteta kot celota.

Preobrazba se začne že v nosečnosti in se nadaljuje skozi mnoga leta materinstva. 

Žal je v današnji družbi to obdobje prehoda pozabljeno, spregledano, napak razumljeno in nepodprto s strani skupnosti.

Po porodu se namreč od nas, mamic, neizrečeno pričakuje, da se čimprej vse srečne vrnemo k svoji “stari” varianti sebe. 

A te poti nazaj v resnici ni. In (morda celo dolgoletno) oklepanje ideje, da se moramo vrniti nazaj k temu, kakor je bilo in kakor smo bile, za mnoge ženske prinese občutke nezadovoljstva s seboj ter manj sproščenosti in izpolnjenosti v vsem, česar se dotika materinstvo.

Čeprav otrok res prinese mnogo veselja in ljubezni, z materinstvom za nas pride tudi velika sprememba mnogih vidikov našega življenja onkraj materinstva. In seveda tudi sprememba nas samih. 

Kajti materinstvo spremeni VSE. Dotakne se vseh por in vseh sfer našega življenja. Nič ne ostane nedotaknjeno.

A tu je še nekaj več.
Prehod iz Ženske v Mamo 

Postati mama za žensko pomeni obred prehoda (rite of passage), ki je zanjo hkrati konec in začetek nekega obdobja, načina bivanja in dojemanja sebe in svoje identitete. 

Ob začetku tega prehoda se namreč ženska razdeli na dvoje: žensko, ki je bila in nikoli ne bo več, kot je bila, in mamo - žensko, ki se šele rojeva in še ne ve popolnoma, kdo je sedaj in kdo postaja.

In čeprav ne govorimo o tem, gremo skozi ta prehod in to korenito spremembo identitete vse mame (ja, tudi adoptivne, rejniške in angelske). 

In kolikor te velike spremembe ne obeležimo in počastimo, se ženske izgubimo v iskanju tega, kdo smo - ne samo sedaj kot mame, pač pa tudi kot ženske, odkar smo mame.

Razumevanje, podpora in negovanje tega prehoda (in preobrazbe znotraj njega), je za nas ženske zato ključnega pomena, saj skozi ustrezno podprt in osvetljen proces zorjenja Ženske v Mamo ženske zacelimo to razdelitev na dva dela, proces celjenja razdelitve in spremembe naše identitete  steče nežneje, me pa končno lahko spet zrastemo v celo in (po)polno Žensko, tokrat napisano po svoje.
 Odkrivanje nove sebe skozi materinstvo

Odkrivanje nove sebe in celjenje v ponovno celoto terja čas. Pa tudi veliko podpore drugih in sočutja do sebe, medtem, ko spoznavamo, kako so se spremenile naše sanje, naši odnosi, naši pogledi na sebe in svet.

Pot skozi to postajanje ne zaznamuje samo prvih nekaj mesecev po porodu, pač pa se nadaljuje tudi po tem, ko se vrnemo nazaj na delo, ko morda menjamo poklic ali se celo odločimo, da ostanemo doma, ko naš otrok odide v vrtec ali šolo, ko opazimo, kako se je spremenil naš odnos s partnerjem, sorodniki, prijateljicami ter nenazadnje – odnos do nas samih.

In čeprav lahko na temo materinstva v smislu vzgoje otroka najdemo na tisoče knjig, se postati mama in materinstvo samo nikakor ne nanaša samo na vzgojo in nego otroka, torej na sam akt materinjenja (angleško mothering) oziroma materinsko negovanje.. 

Proces oblikovanja v mamo, kakor tudi samo materinstvo, je za žensko izjemno globok proces osebne rasti in preobrazb(e). Ta se, kot rečeno, ne zgodi v trenutku, pač pa gre za obdobje, ki žensko preoblikuje, duhovno prebudi in rodi na novo. 

Ta rast in preoblikovanje se dogajata v nekaki spirali, kar pomeni, da je težko reči, kdaj se ta proces zaključi, če sploh. 

Enkrat mama, vselej mama.
"Who will mother the Mother?"

Vse povedano pa za nas, mame, prinaša tudi mnogo izzivov. Zato potrebujemo, da smo - tako kot naši otroci - objete z vsem, kar smo. Z radostjo in solzami. Z uspehi in izzivi. Potrebujemo podporo in pripravo na te spremembe in izzive, ki jih bomo doživljale, v času, ko se bomo rojevale v mamo, kakor tudi med samim potovanjem skozi nadaljnja leta materinstva. 

Ko torej gledamo mamo, pa naj bo novorojena ali že dlje časa na poti materinstva, se moramo kot družba vprašati "Who will mother the mother?", "Kdo bo materinil (materinsko negoval) mamo?" Kajti da lahko goji in daje to materinsko negovanje drugim, ga mora ženska, mama, prejemati tudi sama.

Realna slika je žal danes taka, da so cele generacije žensk prepuščene, da ta del svoje poti prekrmarijo same, kot da so samozadostne, kot da jim je vse jasno, in kot da imajo za to na voljo vsa potrebna znanja, orodja in vire podpore.

Čas je, da se to spremeni. 

Čas je, da v besednjak googla, facebooka in instagrama pripeljemo novo besedo  - matrescenca.

 Matre.... kaj?

Matrescenca. Rima se z adolescenca.

Matrescenca ubeseduje prehod in preobrazbo, ki jo ženska doživi, ko postane oz. postaja mama. Na podoben način uporabljamo besedo adolescenca za opis prehoda in preobrazbe, skozi katero gre otrok, ko postaja odrasel.

Ta prehod vpliva na žensko na različnih ravneh: fizično, psihološko, čustveno, ekonomsko, socialno, kulturno in duhovno.

Proces je tako vseobsegajoč, večplasten in globok, da lahko dejansko rečemo, da se zgodi premik oz sprememba v identiteti ženske.

Matrescenca je tudi manjkajoči člen v razumevanju unikatnosti čustev, misli in občutkov novorojenih mamic, kakor tudi mam, ki so na poti materinstva že nekaj časa, pa jim procesa matrescence še ni bilo dano speljati ob ustrezni podpori in razumevanju.
Povabilo na raziskovanje

Proces zorjenja ženske v mamo je z besedo matrescenca v 70-ih letih prejšnjega stoletja prva poimenovala ameriška antropologinja Dana Raphael, zadnje desetleje pa jo na ameriški Univerzi Columbia, New York, raziskuje in o njej poučuje reproduktivna psihologinja dr. Aurelie Athan. O matrescenci redno objavlja tudi Alexandra Sachs, prav tako reproduktivna psihologinja.

Sama večino modrosti matrescence prejemam od Amy Taylor Kabbaz, ki sodeluje z dr. Athanovo. 

Amy je ženska, ki se ji moram zahvaliti, da se je zgodilo tudi moje celjenje in moje razumevanje matrescence. Je pa tudi moja mentorica, pri kateri sem se certificirala in sem aktivno akreditirana kot facilitatorka matrescence. Skupaj z njo kot kreatorko in drugimi facilitatorkami matrescence sem tudi del aktivističnega gibanja themamarisingmovement.

Od tu dalje te vabim, da raziskovanje tvoje matrescence nadaljuješ z mano skozi moje bloge, programe in individualno podporo.

O Mir-na podpori tvoji matrescenci zveš več tukaj, povezave na bloge, vezane na matrescenco pa najdeš zbrane pri dnu te strani.
Materinstvo 

se dotakne in spremeni 

vse vidike življenja ženske, 

jo povabi v globine sebe in jo, 

če temu povabilu sledi, 

od tam preoblikuje in rodi 

popolnoma novo, 

duhovno prebujeno in opolnomočeno Žensko, 

napisano po svoje.


Irena
In kako te lahko podprem?

Verjamem, da se tudi danes še vedno lahko rojevamo in zorimo v mame na način, 
skozi katerega so se mame rojevale, zorele in negovale tisočletja. 

Da bo tudi tvoj prehod iz Ženske v Mamo čimbolj nežen, radosten in opolnomočujoč, 
lahko izbiraš med različnimi oblikami Mir-na podpore tvoje matrescence,
o katerih zveš več tukaj.

Imaš morda kakšno vprašanje?

Kontakt

IRENA JAMŠEK HALAS
obporodna svetovalka in terapevtka

Kolarjeva ulica 38
1000 Ljubljana
+ 386 31 432 668

Contact Us

S klikom na gumb "Pošlji" dovoljujem, da MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. do preklica hrani in obdeluje moje osebne podatke za namene, natančneje opisane tukaj , ki vključujejo spremljanje mojih zanimanj z namenom zagotavljanja personaliziranih vsebin in ponudb.

S klikom na gumb "Pošlji" dajem izrecno privolitev, da lahko MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. zgoraj vpisane osebne podatke obdeluje z namenom vodenja evidence zanimanja ter me po e-pošti ali telefonu kontaktira v zvezi z vsebino na spletnih straneh podjetja MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. Potrjujem tudi, da sem seznanjen/-a s svojimi pravicami v zvezi s posredovanimi osebnimi podatki.

Share by: