Blog Post

BOWNOVA TERAPIJA V ČASU NOSEČNOSTI IN PORODA

  • By Irena Jamšek Halas
  • 25 Jan, 2018

Nežna, varna in učinkovita podpora ženski, ki stopa na pot materinstva

Bownova terapija bodoči mamici skozi celotno obdobje nosečnosti pomaga do boljšega telesnega in duševnega počutja. V tem obdobju veliko žensk potrebuje ali pa si želi več psihofizične umiritve in ta terapija lahko žensko pri tem zares učinkovito podpre. Hkrati terapija njenemu spreminjajočemu se telesu pomaga, da se bolje in lažje pripravi na porod. Prav zato je ta nežna in varna tehnika odlična podpora v času zanositve, nosečnosti in poroda.

Z Bownovo terapijo lahko še pred zanositvijo zelo nežno, varno in učinkovito podpiramo ženske, ki si želijo stopiti na pot materinstva.V nekaterih primerih, ko mali čudež žal ne steče sam od sebe, terapija namreč nemalokrat uspešno sodeluje pri odpravljanju neplodnosti oziroma težav pri zanositvi. Terapija vpliva namreč tudi na uravnavanje hormonskega ravnovesja, ki je dostikrat odgovor na tovrstne težave.  Včasih pa je za rešitev dovolj že to, da se ženska globoko umiri in se energetsko uravnovesi.

Ko enkrat bodoča mamica zanosi,  ji Bownova terapija skozi celotno obdobje nosečnosti pomaga do boljšega splošnega počutja, hkrati pa jo terapija podpira, da tudi lažje sprejema in premaguje spremembe, ki nastajajo v njenem telesu in tudi na čustvenem področju. Uporabimo jo lahko na primer za lajšanje ali odpravo:
- slabosti, utrujenosti, zgage, prebavnih težav, otekanja nog,
- nespečnosti, tesnobe in prehodnih čustvenih nestabilnosti,
- nestabilnosti in bolečin v sklepih (npr. bolečine na področju sramne kosti zaradi diastaze simfize),
- bolečin v križu in na področju medenice (zlasti v predelu križnice, trtice, bokov, kolkov in sramne kosti).

Poleg lajšanja raznovrstnih, zgoraj omenjenih tegob pa je odličnost te terapije tudi v tem, da s sprostitvijo mišic, tkiv in ligamentov pomaga telesu nosečnice, da ustvari več prostora za otročka, da le-ta lahko zavzame čibolj ugoden položaj za rojstvo. S tem terapija pripomore k hitrejšemu in udobnejšemu porodu, hkati pa je lahko odgovor tudi v primeru medenične vstave ter podpora pred vaginalnim porodom po carskem rezu. 

Uporaba terapije v času pred porodom nosečnici torej pomaga pri pripravi na porod,  jo umirja, ji lajša nevščenosti ter sprosti njeno telo. Slednje se hitro spreminja na različnih področjih. Učinki terapije na telo in duševno stanje nosečnici pomagajo, da bolje začuti, kaj je zanjo in otročka prav, tako da se zna bolj jasno izraziti in postaviti zase. Hkrati je lahko bolj sposobna, da gre vase, da zaupa v porojevalno sposobnost svojega telesa in se nežno poveže s svojim otročkom. Tako v porajanje vstopi telesno, duševno in čustveno bolje uravnovešena.

S spodbujanjem parasimpatičnega živčevja, to je tistega dela našega živčevja, ki deluje na nas mimo naše volje, in sicer umirjevalno, posledično pa tudi s spodbujanjem porodu ugodne hormonske strukture, terapija sodeluje tudi pri vzpostavljanju čustvenega ravnovesja, ki je izrednega pomena za sproščeno nosečnost ter umirjen, udoben in čimbolj naraven potek poroda. Terapijo se lahko izvaja tudi med samim porodom.

Preko bodočih mamic terapija ugodno vpliva tudi na še nerojene otročke, ki so ponavadi po porodu in tudi kasneje veliko bolj umirjeni in hkrati bolj polno čuječi, tako da lahko porod/rojstvo, dojenje in prvo navezovanje mamice, otročka in seveda tudi očka steče veliko bolj umirjeno, sproščeno, gladko in ljubeče.

Terapija je tako zaradi nežnosti kot tudi širokega spektruma delovanja ter možnosti izvedbe tudi na domu zares odlična za poporodno psihofizično regeneracijo. Telo med porodom v zelo kratkem času doživi zelo hitre in močne spremembe in Bownova terapija telo po porodu spodbuja v bolj umirjeno stanje, kjer se te spremembe lahko telesu veliko bolj prijazno zgodijo in umirijo ter regresirajo (“nosečniški” hormoni, hormoni za mehčanje sklepnih vezi,...) ali pa se zaženejo (hormoni za laktacijo), odvisno od spremembe. V takem umirjenem stanju se telo tudi lažje in z manj napora počasi po devetih mesecih napornega dela postavlja nazaj v prvotno stanje. Blagodejni učinki terapije se tako logično lahko pokažejo tudi v bolj umirjenem, a polno prisotnem čustvenem in duševnem stanju novopečene mamice.

V primeru težav z dojenjem, terapija lahko lajša ali odpravlja težave z dojkami (limfni zastoj, ciste, boleče dojke, mastitis) in omogoča, da dojenje hitreje in bolje steče.

Terapija pa se nenazadnje uporablja tudi pri samih dojenčkih in otrocih, ki se na blage poteze zelo dobro odzivajo. Terapija tako lahko povsem varno ublaži ali odpravi morebitne krčke ali kolike, pomaga pri odpravljanju morebitnih težavah s povečano razdražljivostjo (občutljivostjo), saj zmanjša nemir in sprošča mišično napetost. Terapija pa je uporabna tudi pri simptomih cerebralne paralize, travmatičnem rojstvu, razvojnih motnjah.


Dovolite si to nežno podporo, ki vam in vašemu otročku pripada – rastimo z nežnim dotikom!
By Irena Jamšek Halas 23 Dec, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas 05 Nov, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas 04 Nov, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas 22 Oct, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas 21 Oct, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas 22 Jan, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas 23 May, 2021
Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.
By Irena Jamšek Halas 27 Apr, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
Show More
Share by: