Terapija medeničnega dna

Miren porod, nežno rojstvo ~ ker je pomembno, kako (se) rodim.

Mir-na 
v svojem domu

Ženska medenica je dom ženske.
V njem domuje tudi maternica, 
center ženske. Njeno ognjišče.
Njena hiša moči.
Vrt okoli te hiše je bogato prepreden 
z vezivnim tkivom - fascijo,
ki je naše čustveno telo.

Da v tem našem domu ne zmanjka 
ravnovesja in harmonije, 
 je za naše optimalno počutje ter
zdravo in uravnovešeno 
ženstveno utelešanje nujno, 
da ga skrbno negujemo.

Odličen način fizičnega, čustvenega in energijskega negovanja 
našega doma je tudi 
terapija medenice in medeničnega dna.

Ženska je zdrava toliko, 
kot je zdrava njena medenica, 
in 
toliko v centru, 
kot je v centru njena maternica.

Rachelle Seliga Garcia,
 moja učiteljica poporodne skrbi
Pomen ravnovesja v medenici za zdravje medeničnega dna ter celostno zdravje ženske

Naša medenica je baza, ki nosi naše telo. Je središče stabilnosti telesa in povezuje zgornji in spodnji del telesa. Zdravje medenice je povezano z mišično-skeletnim, živčnim, hormonalnim in reproduktivnim sistemom. Zato brez ravnovesja v medenici celostno telesno ravnovesje ni možno.

Del medenice je tudi medenično dno, kompleksen sistem mišic, vezi in fascij (mehkega vezivnega tkiva), ki podpira naše notranje organe in sodeluje pri mnogih funkcijah telesa.

Težave na področju medenice se lahko pojavijo zaradi različnih razlogov, vključno s slabo ali prisilno telesno držo, sedečim življenjskim stilom, prekomerno težo, nosečnostjo in porodom, poškodbami, kroničnim kašljem, operacijami, neustrezno prehrano in starostjo (pešanje endokrinega sistema). Svoje pa doprineseta tudi čustven stres ter neravnovesje in disfunkcije v predelu ramenskega obroča, vratu, zatilja in čeljusti.

Vse našteto lahko pripelje do oslabitve, prenapetosti ali raztegnjenosti mišic medeničnega dna, kar vpliva na spremembo njegove črvstosti in prožnosti. To pa pogosto vodi v nastanek motenj v njegovih funkcijah ter nelagodja ali drugih težav v medenici, pa tudi drugod po telesu.
Nosečnost in porod kot razlog nastanka neravnovesja v medenici

Neravnovesje medenice se posebej rado pojavi med nosečnostjo in po porodu. 

V trebušno-medeničnem prostoru raste noseča maternica, ki tekom gestacije otroka zavzema vse več prostora. To pa spremeni notranjo pokrajino našega abdomna in lego naših organov. 

Poleg tega se tekom nosečnosti v telesu ženske poveča nivo hormona relaksina, ki povzroči, da se sklepi, ligamenti in drugo mehko vezivno tkivo vse bolj rahljajo. To je namreč potrebno, da se medenične kosti lahko med porodom premikajo in odprejo pot otroku na svet.

Hkrati pa je medenica zaradi tega rahljanja vse bolj nestabilna. Nato pa se tekom poroda razmakne za otrokov spust v svet. Pri tem se medenične kosti premaknejo iz normalnega položaja. Nemalokrat pa se zgodi, da medenica tudi po porodu ostane v takem spremenjenem stanju, v t.i. odprtem porodnem vzorcu.

Zaradi spremembe v legi medeničnih kosti prihaja tudi do sprememb v napetosti mišic medeničnega dna, ki so vpete med te kosti. Vsled tega se po porodu lahko srečamo s težavami zaradi raztegnjenih in oslabljenih mišic medeničnega dna. Slednje se, dokler ne poskrbimo za strukturno ravnovesje, ne morejo zares ustrezno sprostiti. 

Dodaten razlog neravnovesja medenice je lahko tudi oslabljena in raztegnjena trebušna stena (diastaza). 

Med razlogi težav v tem delu telesa pa so lahko žal tudi s preuranjenimi in mnogokrat tudi nepotrebnimi interventimi medicinskimi ukrepi povzročene porodne poškodbe (na primer carski rez, epiziotomija, strganje presredka). 

Če te težave ostanejo nenaslovljene, lahko sčasoma pride do kopice težav celega telesa. 

Poleg tega je tudi verjetneje, da se ženska nato v naslednji nosečnosti sooča z nelagodjem ali celo bolečinami v predelu medenice, pa tudi drugod po telesu. Nerešeno neravnovesje pa lahko vpliva tudi na naslednji porod.
Znaki težav z medeničnim dnom 

Znaki težav na področju medenice in medeničnega dna se lahko kažejo kot:

- bolečine v spodnjem delu hrbta in medenici, zlasti v križu, kolkih in predelu sramne kost,
- prolaps medeničnih organov - zdrs maternice, mehurja ali rektuma v nožnico,
- težave pri zadrževanju urina ali celo nenadzorovano uhajanje urina (inkontinenca)
- pogosta vnetja mehurja, 
- težave s črevesjem, izločanjem ali zadrževanjem blata,
- težave s spolnim zadovoljstvom, nelagodje in bolečine med in po spolnem odnosu, 
- težave z menstrualnim ciklom in zanositvijo,
- občutek neugodja ali pritiska (navzdol) v medenici,
- omejena gibljivost, težave pri gibanju, hoji in ravnotežju.

Porušeno ravnovesje v tem predelu vpliva na držo, gibanje, prebavo, dihanje, reproduktivno zdravje, spolno življenje, in čustveno počutje ženske. 

S tem vpliva tudi na težave v zgornjih delih telesa, še posebeh ramenskem obroču, vratu, zatilju in čeljusti. Lahko pa povzroči tudi pritisk na mišice in sklepe medenice in nog, kar lahko privede do bolečin v hrbtu, križu, kolkih, celo kolenih in stopalih. 

Posledica neravnovesja je lahko tudi slabša podpora medeničnega dna notranjim organom ter njihova spremenjena lega in delovanje, kar povzroča težave, kot na primer s prebavo, uriniranjem in spolnim življenjem

Terapija medeničnega dna

Manualna terapija medenice in medeničnega dna je ena od možnosti za obravnavo neravnovesja in težav v medeničnem dnu. 

S to terapijo se tonirajo oslabljene mišice, sproščajo prenapete mišice ter mišice, ki so raztegnjene zaradi strukturne spremembe (spremenjenega položaja) medeničnih kosti, med katere so te mišice vpete. Do teh strukturnih sprememb kosti lahko pride zaradi nosečnosti, poroda, poškodb, dolgotrajnega sedenja v nepravilnih položajih. 

Terapija medenice pomaga, da se slednja vrne v njeno ravnovesje. S tem pa se lahko mišice, vpete med kosti medenice, sprostijo in znova pridobijo optimalen tonus. Terapija prav tako sprosti in izboljša tonus prenapetih mišic. Slednje šele omogoča, da se mišice bolje krčijo in krepijo.

Mnogokrat namreč mislimo, da so naše mišice prešibke in jih poskušamo okrepiti z vajami za mišice medeničnega dna (mmd). Te vaje pa ne prinesejo vedno željenega učinka, saj naše mišice pogosto niso prešibke, pač pa prenapete ali preveč raztegnjene bodisi zaradi razmaka in/ali nepravilne lege medeničnih kosti bodisi zaradi drugih, že opisanih razlogov.

Vaje za mmd tako brez prehodne terapevtske obravnave ne bodo enako uspešne. Z dodatnim obremenjevanjem z vajami mmd postajajo samo še bolj napete. V določenih primerih to lahko pripelje celo do kontra učinka in se naše težave lahko celo poslabšajo (na primer se razvije stresna urinska inkontinenca).

Poleg napisanega terapija pomaga odpravljati zlepljenost fascialnega tkiva, izboljša pretok krvi in energije v tem predelu

Terapija vpliva tudi na izboljšanje lege medeničnih organov in s tem lajša težave na primer s prolapsom medeničnih organov, inkontinenco, zanositvijo, bolečimi spolnimi odnosi, bolečinami v medenici.
Zakaj še na terapijo? 

Ker je ženska zdrava toliko, kot je zdrava njena medenica. 

Fizično in energijsko stanje medenice in medeničnega dna je namreč povezano z našim čustvenim, mentalnim in energijskim počutjem. S tem pa tudi z našo ustvarjalnostjo ter občutki varnosti, preskrbljenosti, notranje moči, lastne vrednosti, sposobnosti in zaupanja vase.

Zato je resnično pomembno, da se ženske zavedamo pomena našega medeničnega zdravja. In da poskrbimo zanj z ustrezno obravnavo. 

To velja še toliko bolj, če smo po porodu - pa naj bo to nekaj tednov, let ali celo desetletij kasneje. Obravnava zna biti še posebej blagodejna, če porod ni bila prijetna izkušnja, ali če smo med njim dobile kakšne poškodbe (na primer carski rez, prerez ali strganje presredka).

Terapija medenice in medeničnega dna pri tem ponuja učinkovito podporo, saj terapevtski prijemi na področju medenice ter nežni terapevtski intravaginalni gibi in pritiski sproščajo, tonirajo in uravnovesijo mišice ter fascijo. S tem se vzpostavlja ravnovesje v medeničnem dnu in našem čustveno - energijskem telesu.
Kako poteka obravnava?

Sama se obravnave lotevam z veliko spoštljivostjo, skrbnostjo in pozornostjo na varovanje intime in dobro počutje ženske. Še posebej mi je pomembno, da je ves čas obravnave vzpostavljen občutek povezave med nama, ter od tu dalje tudi občutek varnosti in zaupanja. 

Zato vedno poudarjam, da celotno izkušnjo vodi in usmerja ženska sama glede na to, kako se počuti tekom obravnave. Slednjo vedno začnem s pogovorom in globokim poslušanjem tega, s čimer ženska pride k meni. In morda prvič niti ne prideva do terapevtske mize. A tudi to je del terapije.

To intimno področje je tekom življenja in uporabe medicinskih storitev namreč mnogokrat žal predmet premalo spoštljivega dotika in obravnave.

Zaradi tega si s to terapijo med drugim prizadevam ženskam ponuditi izkušnjo spoštljivega dotika in nežne obravnave, ki spoštuje svetost naših ženskih teles, in ki temelji na ženskinem privoljenju za dotik, ki ga z veliko mero skrbnosti preverjam ves čas obravnave.
Poglej si še ...

Imaš morda kakšno vprašanje?

Kontakt

IRENA JAMŠEK HALAS
obporodna svetovalka in terapevtka

Kolarjeva ulica 38
1000 Ljubljana
+ 386 31 432 668

Contact Us

S klikom na gumb "Pošlji" dovoljujem, da MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. do preklica hrani in obdeluje moje osebne podatke za namene, natančneje opisane tukaj , ki vključujejo spremljanje mojih zanimanj z namenom zagotavljanja personaliziranih vsebin in ponudb.

S klikom na gumb "Pošlji" dajem izrecno privolitev, da lahko MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. zgoraj vpisane osebne podatke obdeluje z namenom vodenja evidence zanimanja ter me po e-pošti ali telefonu kontaktira v zvezi z vsebino na spletnih straneh podjetja MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. Potrjujem tudi, da sem seznanjen/-a s svojimi pravicami v zvezi s posredovanimi osebnimi podatki.

Share by: