Zgodbe o rojstvu mame

Verjamem, da se ženske tudi danes še vedno lahko rojevamo v mame na način, 
skozi katerega so se mame rojevale tisočletja. 

Tako rojstvo sem ob ljubeči in ženstveno obarvani podpori doživela tudi sama. 
In zdaj je moje poslanstvo, da to predam naprej.
  • Alja in Sofija

    Ko danes pogledam nazaj, vidim, da so bile v času nosečnosti moje predstave o vstopu v materinstvo precej idilične. Takrat se mi je zdela pomembna predvsem moževa podpora. Imela pa sem tudi veliko željo, da bi se takoj začutila v vlogi mame in da bi takoj začutila potrebe novorojenčka. 


    Ko sem bila noseča, sem bila glede poroda precej samozavestna. Odraščala sem ob prepričanju, da je porod nekaj enostavnega, da je občutek podoben močnejšim krčem pri menstruaciji, in da je vsega hitro konec. Dodatno samozavest glede samega poroda sem pridobila z branjem knjig. Tako me glede poroda ni dosti skrbelo. Prepričana sem bila, da je to nekaj, kar zmorem, in da bom že potrpela. 


    Na čas po porodu sem med nosečnostjo sicer občasno res pomislila, vendar si glede tega nisem delala skrbi, saj sem menila, da sem se na prihod dojenčka dobro psihološko pripravila z branjem, izobraževanjem in z delom na sebi. Bila sem prepričana, da se bomo dobro znašli. Dojenje se mi je zdelo samoumevno. Spomnim se predvsem ene romantične predstave, kako z možem bereva vsak svojo knjigo, medtem ko najin dojenček spokojno spi v svojem košku.


    Realnost me je nato kar malo pretresla. Poroda ni bilo tako hitro konec, kot sem si jaz predstavljala. Presenetili so me tudi občutki med popadki. Zato sem bila po porodu kar malo razočarana nad sabo, da nisem bila tako vzdržjiva in da me je izkušnja zdelala bolj, kot pa sem si mislila pred tem.


    V prvih dneh po porodu sem se čudila predvsem telesni bolečini in izčrpanosti, kljub temu da sem rodila brez večjih zapletov. V tednih po porodu sem večkrat občutila nemoč in veliko negotovost vase. Poleg tega je kmalu prišel tudi prvi in tudi največji izziv - dojenje. Kmalu pa tudi drugi večji izziv, ko sva se z možem soočila z večernim, včasih več ur trajajočim, neutolažljivim jokom najine hčerkice.


    Kljub temu, da me je porod presenetil, je bil čas po porodu zame bolj naporen kot porod. Porod traja nekaj ur, midve s hčerko pa sva imeli težave z dojenjem in bolečimi dojkami kar 6 tednov. In to je bilo čustveno zagotovo bolj stresno. 


    Zaradi bolečin ob dojenju nisem zmogla dojiti hčerke tako, kot bi jo naj, in kot sem si predstavljala, da jo bom. Zaradi tega sem se soočala z velikimi občutki krivde. Čutila sem, da ji ne zmorem dati nečesa, kar ji želim in ji po mojem prepričanju celo pripada in je najboljše zanjo. Menila sem, da sem jo že kot novorojenčka pustila na cedilu in ta misel me je zelo žalostila. Njen večerni jok je bil zgolj potrditev zgoraj omenjenih misli. Čas po porodu je bil zame čustveno precej zahteven in ko pogledam nazaj, lahko rečem, da že leta nisem občutila tako globokega dvoma vase kot takrat.


    V tistih trenutkih sem potrebovala podporo in razumevanje pri odločitvi, da bom prenehala z dojenjem, počakala, da se mi ragade zacelijo in da bom nato z dojenjem začela od začetka. Veliko ljudi (vključno z zdravstvenimi delavci) mi te podpore ni namenilo in moj občutek krivde in dvoma vase se je poglabljal. Seveda so bili kakšni konkretni nasveti glede dojenja in skrbi za dojenčka zelo dobrodošli, a bilo jih je premalo. Potrebovala sem več negovanja in prisotnosti ženske energije, sploh, ker sva se z možem odločila, da bomo skrbeli sami zase.


    Z možem sva bila enotnega mnenje, da je dojenje zelo pomembno in sva si želela, da bi zmogla dojiti. Vendar so bile bolečine tako hude, da sem preprosto morala čisto prekiniti z dojenjem za dva dni. Po tem sem več tednov zmogla dojiti le trikrat na dan. Mož in mama sta me pri tem podpirala, medtem ko so mi drugi, včasih tudi z nekim zaigranim sočutjem, sporočali, da se moram bolj potruditi in potrpeti. 


    Z možem sva se v času nosečnosti odločila, da bo po porodu on skrbel za naju s hčerko, da se bomo lažje navadili drug na drugega. A ker je zato mož sam skrbel za gospodinjstvo, mu je tako primanjkovalo časa, da bi mi namenil več čustvene podpore. Mama je prihajala ob vikendih, dnevno sva se slišali po telefonu. Prav tako sem bila preko telefona v kontaktu s prijateljico, ki je tri tedne pred mano rodila drugega otroka. Stalna komunikacija z njo, ki je ¬bila v podobni situaciji (le bolj izkušena) mi je bila v veliko uteho. Tudi kakšne druge prijateljice so bile dosegljive in izražale sočutje in/ali dajale nasvete. Telefonski pogovori oziroma dopisovanje so bili sicer dovolj za prvo silo. A potrebovala sem precej več pogovora, prenosa izkušenj, negovanja. 


    Ta izkušnja mi je pokazala, da sem v tistem času zelo pogrešala neposredno “žensko energijo”. Potrebovala sem konkretne nasvete in izkušnje nekoga, ki situacijo zaznava širše, ne zgolj z medicinskega vidika.


    Čutila sem, da se ne znajdem dobro v novi situaciji in da mi nihče iz moje ožje okolice ne zna pomagati na način, ki bi se mi zdel sprejemljiv zame in za mojo hčerko. Nisem se bila pripravljena sprijazniti s situacijo, v kateri smo se znašli. Verjela sem, da obstaja neka rešitev, oziroma vsaj ublažitev stanja, v katerem sem bila. 


    Ob iskanju pomoči za mojo situacijo sem naletela na Ireno, ki mi je svoje delo predstavila kot celostno podporo po porodu. In čeprav nisem dobro vedela, kaj pričakovati od njenih obiskov, sem menila, da nimam kaj izgubiti, da lahko zgolj pridobim. Zato sem se odločila, da poskusiva.


    Moram reči, da sem v smislu podpore dobila veliko več od pričakovanega. Z možem sva še zdaj najbolj hvaležna, ker nama je z Irenino pomočjo dojenje potem kmalu steklo in postalo tudi veliko bolj udobno. 


    Bownova terapija je hčerki dobro dela, je pa neutolažljivi jok še ostal, dokler ni dosegla določene starosti in se je črevesje uredilo. Vendar smo se s tem jokom potem spopadali na drugačen način, saj je bilo hčerko po terapiji lažje pomiriti in tudi hitreje se je umirila. Dojka ji je bila od takrat naprej dostopna in končno sva vzpostavili lastni ritem.


    Bownova terapija je blagodejno vplivala tudi na moje telo in je bila ena izmed boljših stvari, ki sem si jih privoščila zase tekom celotnega porodniškega dopusta. Bila sem bolj sproščena in zadovoljna. 


    Ko sem začela upoštevati nasvete in preizkušati nove stvari, ki so delovale blagodejno tudi na mojo hčerko, se je zmanjšala napetost v najinem odnosu. Občutek nemoči se je zmanjšal in s tem tudi pritisk, da delam nekaj narobe. Postala sem samozavestnejša v odnosu do moje hčerke in v vlogi mame.


    Med Ireninimi obiski sem bila vsakič bolj sproščena, saj sem vedela, kaj pričakovati. Po vsakem obisku sem se počutila kanček bolje zaradi občutka, da delam nekaj koristnega zase in za svojo hčerko ter da se seznanjam z novimi vidiki materinstva in nekaterimi potrebami dojenčka, ki so mi bile prej neznane oziroma sama ne bi pomislila nanje.


    Najbolj mi je bilo všeč to, da si je Irena za vsak obisk vzela res velilo časa (3 ure) in da je bila Bownova terapija le eden izmed delov naših srečanj. Tako sem dobila občutek, da se nama je Irena res posvetila in da mi je nudila vse njeno znanje in izkušnje. To, da je nekdo mojo situacijo vzel resno, je bilo zame bistveno. Končno me je nekdo slišal in mi ponudil konkretne nasvete, kar mi je bilo v uteho. Izvedela sem veliko konkretnih (in tudi novih) stvari o negi, nošenju in zadovoljevanju potreb dojenčka, ki jih medicinsko usmerjen pogled na otroka ne predstavi.


    Po končanih srečanjih na domu me je Irena povabila tudi v skupino mamic, kjer bi se ob druženju učila še masaže dojenčka. Najprej sem bila zadržana in sem pomislila, če je res treba s tako malim otročkom naokoli hodit. Potem pa sem razmišljala, da bi masaža lahko kaj pomagala pri težavah s prebavo in sem se vseeno odločila priti. Ni mi žal, saj sem potem za nazaj videla, kako zelo mi je dobro delo, da sem šla malo od doma in se družila z drugimi mamicami, ki so bile na podobnem kot jaz. Izmenjavanje izkušenj in občutkov v živo z osebami, ki gredo skozi isti proces kot ti, mi je pomenilo veliko. Poleg tega pa sva s hčerko preko masaže poglobili medsebojni stik in tako še bolj okrepili najino povezanost. Ob ljubkovanju njenega drobcenega telesa sem pridobila pomembno zaupanje vase, kar se je odražalo v večji samozavesti, ki sem jo začutila v svoji novi vlogi mame. Ker je učenje masaže potekalo v skupini, je bila dobra stvar teh druženj tudi to, da je bilo tam prisotne še toliko več tiste »ženske energije«, ki sem jo pogrešala. 


    Na teh srečanjih sem spoznala, da tudi druge mamice doživljajo podobno in začutila, da razumejo, na primer, da včasih dojenčka ne moreš takoj potolažiti in da pač joka. Ko sem videla, da me nihče ne obsoja, če ne uspem otročka takoj pomirit, je pritisk, ki sem ga dotlej čutila glede tega, kaj si mislijo drugi, popustil. To mi je veliko pomenilo in sem se zato počutila lažje.


    Sedaj se v materinstvu znajdem in počutim neprimerljivo bolje. Zelo sem vesela in hvaležna, da bom naslednjič v materinstvo stopila bolj izkušeno, z več znanja in razumevanja. Čeprav sem na razumski ravni že vedela, sem v času, ko me je spremljala Irena, resnično začutila, kako so v praksi dojenčkove psihološke in čustvene potrebe tesno povezane s telesnim ugodjem. Potolažilo me je spoznanje, da se hčerkica vede kot običajen dojenček in po ničemer pretirano ne izstopa. Da obstajajo majhni triki, ki lahko olajšajo življenje staršem in ga polepšajo dojenčku. 


    Ko zdaj berem kakšno literaturo o dojenčkih, večkrat rečem “aha” za nazaj in si mislim, kako bi bilo dobro, da bi že takrat to prebrala, saj se nam je dogajalo natanko to, kar sem brala. Vendar menim, da v dani situaciji in čustvenem stanju, v kakršnem sem bila, tega ne bi prepoznala, četudi bi si kakšno stvar prebrala že prej. Ob sebi sem potrebovala živo osebo, ki me je vodila skozi nek proces, in mi je pomagala pri sprejemanju in razumevanju vseh (novih) informacij.

     

    Zaradi zgoraj opisane izkušnje bi mladim mamicam celostno poporodno podporo na domu vsekakor priporočila, še posebej tistim, ki prvič postajajo mamice. Enako velja za srečanja mamic in masažo dojenčka. Druženje in pogovor sta res blagodejna, še posebej, ko si sprejet ne glede na to, kako sta razpoložena ti in tvoj otroček.


  • Neža in Jaka

    Preden sem prvič zanosila o porodu nisem vedela nič. Tudi nisem vedela, kje naj brskam za informacije. Nobene mamice nisem poznala, da bi slišala o kakšni izkušnji. Tudi noben v širši družini ni imel otroka. Tako  sploh nisem vedela, kaj si predstavljati. Komaj sem čakala na porod in si mislila »Saj bo že«. Potem pa je bila realna slika povsem druga. 


    Prepustila sem se porodnišnici in porod je bil slaba izkušnja. Bilo me je strah in ves čas sem bila v krču. Od medikamentov sem dobila praktično vse, kar je bilo možno. Nisem se odpirala, dobila sem tudi epiduralno in po porodu sem bila od vsega tega kot zadeta.


    Takoj zatem pa sem se soočila z naslednjim izzivom. Dojenje. O joj… Seveda sem hotela dojiti. A kmalu se mi je zdelo, da sem se znašla v nočni mori. Krvave in vnete bradavice. Nisem vedela, kako in kaj. Nisem vedela, da po porodu še naprej boli, da imaš še popadke, ko se maternica krči nazaj. In da ti trebuh ostane še kar nekaj časa, pa da prsi tako nabreknejo…. 


    Starša sta nam po prihodu iz porodniščnice pomagala, saj smo takrat živeli skupaj. Prav tako tašča in tast. Po potrebi so prevzeli dojenčka, da sem jaz lahko počivala. A zaradi tega sem imela slabo vest. Nisem namreč vedela, da je to v redu, da ti nekdo pomaga z dojenčkom. Sam počitek pa mi je res veliko pomenil.


    V drugi nosečnosti sem se precej bolje pripravila na porod. Delala sem na sebi, meditirala. Rodila sem tako, kot sem si želela in takoj po porodu sem se počutila dobro.


    Glede dojenja sem bila v drugo pomirjena. Me je pa skrbelo, kako bo starejša hčerka, in kako bomo s prihodom dojenčka odslej delovali kot družina. Želela sem si, da bi sama s partnerjem poskrbela za vse ob prihodu dojenčka, saj sem mislila, da bo lažje. To pa mi potem kasneje, ko sva po porodu res doma ostala sama, sploh ni bilo všeč.


    Nega dojenčka mi sicer v drugo ni predstavljala izziva, tako kot prvič, ko sem bila vsa iz sebe. Tudi partner je tokrat že vse vedel in je seveda veliko sodeloval.


    A kljub temu so bili prvi tedni po porodu zame v drugo iz čustvenega vidika precej težji, in sicer zaradi starejše hčerke. Nisem vedela, kako naj uskladim potrebe dojenčka in hčerke, predvsem čustveno.

    Bila sem v pravi čustveni stiski, strah me je bilo, da ne bi padla v poporodno depresijo. Počutila sem se žalostno, na trenutke celo, kakor da sem brez čustev. In ti občutki so me zelo strašili. Preden sem v drugo rodila, sem premogla toliko ljubezni in drugih čustev, po porodu pa sem bila na trenutke kar otopela. To mi je bilo čudno. Poleg tega me je vse bolelo, bila sem veliko bolj fizično utrujena, ker sva bila z možem sama za vse. Za povrh pa je še hčerka imela svoje stiske, kar me je še dodatno izčrpavalo.


    Takrat sem si želela, da mi me nekdo objel, me pocrkljal in mi rekel, da bo vse v redu, da je to vse normalno. Predvsem pa, da bi me nekdo poslušal, kaj jaz zares potrebujem in me glede tega upošteval. 


    Glede tega sem bila brez prave podpore. To mi je manjkalo. Sploh, ker sem se pred drugim porodom toliko posvečala sebi, zdaj pa nisem imela in mogla komu povedati, kako se počutim. Razen partnerju.


    Potem, ko pa sva bila z možem za vse sama, pa enostavno nisem točno vedela, kako naj prosim zanjo, kaj naj rečem, kako naj sploh povem to, kar rabim oz kaj sploh rabim. 


    Tako sem iskala varen prostor za izražanje, kjer bi lahko iz sebe dala to, kar sem čutila. V meni so bila takrat taka čustva, za katera si nisem predstavljala, da bi jih lahko delila kar z nekom.


    Ker so se pri sinu pojavili krčki, sem se zanimala za to, kaj pri tem pomaga, in tako sem dobila priporočila za Bownovo terapijo. 


    Na facebooku sem od mamic dobila priporočilo za Ireno. Že ko sem jo poklicala, da bi se naročila za termin, mi je Irena po telefonu povedala prav to, kar sem rabila slišati. In to je, da rabim pogledati tudi nase. Na to, da sem jaz pomirjena. 


    Najprej sem njeno poporodno podporo na domu odklonila, češ, da si podpore na domu ne morem privoščiti. A kmalu sem začutila, da je to samo izgovor.


    Irena si je res vzela čas za ta najin prvi pogovor in to, da dam pozornost tudi nase, na svoje telo, občutke, me je zelo pritegnilo. To, da sem ji na koncu vendarle rekla  “da”, je bil prvi korak, da naredim nekaj zase. Ta “da”, je bil “da” zame.


    In tako sem, še preden je Irena sploh prišla, že zaradi najinega prvega pogovora vedela, da je to tisto, kar mi bo pomagalo.


    In res sva se z Ireno dobro ujeli. Med obiski sem se počutila mirno, varno, sproščeno.  Z Irenino podporo sem dobila točno to, kar sem rabila. Eno ogromno pomiritev in hkrati motivacijo za naprej. Bila sem slišana in začutila sem, da me končno nekdo razume. Da je tu oseba, ki ji res lahko povem, kar sem nosila v sebi. Tako olajšano sem se počutila, da sem se lahko naslonila na ramo nekomu, ki me je razumel, in ki je to že dal skozi. Tudi tapkanje, ki sva ga delali, mi je zelo pomagalo, da sem se čustveno pomirila.


    Čeprav sem ob znanju glede dojenja, ki sem ga osvojila pri prvem otroku, mislila, da sem tokrat že ekspert za dojenje, pa sem se od Irene naučila še kaj novega in mi je bilo v drugo še lažje dojiti. Tudi vezave traku za nošenje dojenčka nisem znala najbolje. Ko mi je Irena pokazala kako in kaj, pa mi je bilo takoj precej lažje. In nošenje mi je res zelo olajšalo življenje.


    Zelo dobro mi je dela tudi Bownova terapija. Po terapiji so bolečine izginile, lažje sem dihala, počutila sem se veliko bolje. Po treh terapijah moram reči, da sem bila kot prerojena. Spet sem lahko normalno delovala. Pravzaprav z več energije. Zato sem lažje skrbela za otročka.


    Tudi moj sinček je bil po terapiji zadovoljen. Terapija ga je zelo potolažila, manj je jokal. Tudi masaža dojenčka, ki mi jo je pokazala Irena, mi je dala veliko za samozavest, saj sem mu znala pomagat pri prebavnih krčkih in napenjanju in to je bil dober občutek.


    Pri Ireni mi je najbolj všeč to, da pride in začuti, kaj ženska rabi. Zelo veliko pa mi je pomenil pogovor o tem, da smo ženske bitja, ki rabimo podporo, zlasti po porodu, in to, da nas nekdo objame, poskrbi za nas. To mi je dalo vedeti, da nisem čudna, ker tudi jaz to rabim.


    Zelo pa sem bila vesela tudi tega, da sem moj paket podpore lahko plačala po obrokih. 


    Ko so bili Irenini obiski pri koncu sem se fizično in psihično počutila super, bila sem bolj zmotivirana, z več energije, mirna, bolj sproščena. Dobila sem nov zagon za naprej – za soočanje z izzivi in delo na sebi. Okrepila pa sem tudi zavedanje, da je pomembno, da je fokus (tudi) na meni in da si dovoliš, da ti drugi pomagajo.


    Zelo sem bila ponosna nase, da sem se odločila za to podporo in da sem sploh pomislila nase. Pa da se tudi finančno nisem s tem obremenjavala in raje dala priložnost sebi. Ker pred tem nisem niti pomislila na to, da bi po porodu naredila tudi kaj zase, ne samo za otroka.


    Ko sem se dogovorila z Ireno, da pride k meni, v resnici nisem vedela kaj naj pričakujem, tudi terapije nisem poznala. Sem pa vsekakor dobila več kot sem mislila. Že cel paket podpore kot tak je res odličen. Milsila sem, da bo večinoma telesna terapija, nisem pa si predstavljala, da bo zraven še taka čustvena podpora, kot je bila. Najini pogovori so mi bili za psihično počutje zelo pomembni. Ko gledam za nazaj, mi je morda to še bolj pomenilo kot vse ostalo. Pogovori, kjer se stvari postavijo na svoje mesto. Da dobiš bolj jasno sliko, kje si, in da se take stvari dogajajo tudi drugim. Občutek, da nisem slaba mama, ker stvari na zunaj niso bile take, kot sem si želela. 

     

    Še vedno me spremljajo materinski izzivi, ampak vztrajno delam na sebi in to mi pomaga,da ne obupam in da vem, v katero smer iti. In rekla bi, da je poporodna podpora v tem smislu prvi korak k temu, da delaš na sebi.


    V času, ko sem se prepustila Irenini podpori, je bilo eno mojih večjih spoznanj to, da se ti z rojstvom drugega otroka na nek način vse podre in da se mora potem v svojem času vse spet na novo zgraditi. Res si nisem predstavljala, da je tako, in zavedanje tega mi je pomagalo, da sem šla lažje skozi to izkušnjo, ko se je naša družina postavila na novo.


    Naučila pa sem se tudi , da je vse v redu, tudi če si kaj privoščim, tudi če mislim, da si ne morem. 

    Ker se potem stvari že uredijo tako, kot je treba, in se vse izide.


    Poporodno podporo bi priporočila vsaki ženski, ki je rodila. Res je pomembno, da v tem času ženske poskrbimo zase oziroma si dovolimo, da drugi poskrbijo za nas. A žal to ponavadi pozabimo. Upam, da bo to v prihodnje prepoznano kot vrednota in morda tudi kot lepo darilo ob rojstvu, saj gre ta podpora v dobro obeh, mamice in dojenčka.


Nastja 
GHnsldnkmdvmlv kvkjdj lsdjčk sklvjlds.


Preberi več...
Saša

Fnksdlndkk ksjksjk ksjvkvks
Preberi več...
Nena 
GHnsldnkmdvmlv kvkjdj lsdjčk sklvjlds.


Preberi več...
Tadeja

Fnksdlndkk ksjksjk ksjvkvks
Preberi več...
Na tvoji poti skozi porod in rojstvo sem tu zate, da te podprem 
pri dobrem počutju, zaupanju vase, odkrivanju v tebi skrite modrosti in moči rojevanja,
 ter ustvarjanju in udejanjanju tvojih prepričanj, kaj je zate in tvojega otročka najbolje.

Morda je odgovor na to, kar čutiš, da potrebuješ, samo še par klikov stran od tebe.
Tu te čaka vodič skozi pakete Mir-na.

ŽELIM PRENESTI VODIČ

Imaš morda kakšno vprašanje?

Kontakt

IRENA JAMŠEK HALAS
obporodna svetovalka in terapevtka

Kolarjeva ulica 38
1000 Ljubljana
+ 386 31 432 668

Contact Us

S klikom na gumb "Pošlji" dovoljujem, da MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. do preklica hrani in obdeluje moje osebne podatke za namene, natančneje opisane tukaj , ki vključujejo spremljanje mojih zanimanj z namenom zagotavljanja personaliziranih vsebin in ponudb.

S klikom na gumb "Pošlji" dajem izrecno privolitev, da lahko MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. zgoraj vpisane osebne podatke obdeluje z namenom vodenja evidence zanimanja ter me po e-pošti ali telefonu kontaktira v zvezi z vsebino na spletnih straneh podjetja MIR-NA, Irena Jamšek Halas, s.p. Potrjujem tudi, da sem seznanjen/-a s svojimi pravicami v zvezi s posredovanimi osebnimi podatki.