Blog Post

BOWNOVA TERAPIJA KOT POMOČ PRI KOLIKAH, REFLUKSU, KRČKIH IN DRUGIH PREBAVNIH TEGOBAH DOJENČKOV

  • By Irena Jamšek Halas
  • 19 Apr, 2018

Z Bownovo terapijo lahko dojenčkom pomagamo pri težavah in možnih vzrokih kolik, kakor tudi pri podpori dojenčkovega prebavnega sistema.

Ena največjih tegob dojenčkov (in tudi njihovih staršev) so kolike, refluks in krčki.

Normalno je, da dojenčki po rojstvu še kar nekaj časa zorijo in se razvijajo v svojih telesnih funkcijah, kar zajema tudi prebavni sistem in sistem izločanja. Običajno traja nekje tri do šest mesecev, da se ta sistem uredi in ustali. Ob zorjenju prebavnega sistema pa imajo nekateri dojenčki lahko težave, ki se kažejo kot krčki, kolike in refluks.

Kolike so izraz, ki se najpogosteje uporablja za kakršnokoli neugodje v dojenčkovem telesu. Nekateri kot kolike razumejo razdražljiv jok čustvenega izvora.

Kolike prepoznamo kot dojenčkov jok, ki se pojavlja v popoldanskem in/ali večernem času, traja približno tri ure zdržema, več kot trikrat na teden, več kot tri tedne zaporedoma. Jok se na videz zdi, kot da ima izvor v bolečini, začne pa se brez nekega očitnega vzroka. Simptomi, ki se običajno kažejo pri kolikah, so: vetrovi in plini, zaprtje, mišična napetost, bolečine ali neugodje v trebuščku ob prebavljanju, napeta diafragma, refluks in težave s spanjem.

Kolike starši včasih zamešajo s krčki. Otroček s kolikami ima napeto, trdo telo in trebušček, izteguje nogice, zelo slabo prenaša dražljaje in ga je težko pomiriti z ujčkanjem. Dojenčki, ki pa imajo težave s krčki (vetrovi in ujeti plini), pa jokajo večkrat čez dan, se vmes tudi umirijo, med jokom krčijo nogice k sebi in lahko med tem tudi spuščajo pline. Pri teh težavah je nošenje in zibanje bolj učinkovito kot način pomiritve kot pri kolikah.

Simptomi kolik se včasih zamešajo tudi s simptomi refluksa. Tako kot kolike tudi refluks povzroča, da je dojenček precej razdražen in jokav.

O refluksu (natančeneje gastroezofagealnem refluksu) govorimo, ko se kislina iz dojenčkovega želodčka in njegova vsebina dvigneta nazaj gor v požiralnik, vse do ust.

Do tega lahko pride iz različnih vzrokov, med drugim tudi zaradi tega, ker je dojenčkov požiralnik še relativno kratek, mišica zapiralka med požiralnikom in želodčkom pa je na začetku pri zapiranju pogosto manj učinkovita. Razlog te slabše učinkovitosti je lahko tudi zategnjenost mišice diafragme, skozi katero poteka tudi požiralnik (več o diafragmi v nadaljevanju). Težave z refluksom se običajno popravijo z dojenčkovo rastjo, ko se mišica zapiralka okrepi, požiralnik pa podaljša. K težavi prispeva tudi dejstvo, da je dojenčkova hrana na začetku tekoča, dojenček pa je tudi veliko časa v ležečem položaju.

Prva stvar, s katero lahko sami pomagate dojenčku ublažiti tegobe kolik in krčkov je, da pomirite dojenčka s tem, da ga zavarujete pred prekomerno stimulacijo in ga odmaknete iz preveč dejavnega okolja. Za začetek otroček potrebuje mirno in ljubeče okolje, ki mu ga mamica najlažje ponudi z gnezdenjem v postelji. Dojenčkom namreč poln urnik obiskov in tekanja po opravkih ne ustreza. Zibanje v toplem, mirnem maminem naročju je tisto, kar potrebujejo, da zgradijo varno navezanost s starši.

Veliko staršev se s problemom kolik, refluksa in krčkov najprej obrne na pediatra, kar je sicer dobro izhodišče, saj lahko pediater ob pregledu otroka izloči morebitna patološka stanja, ki bi lahko bila razlog težav, oziroma poda nadaljna navodila ali terapijo glede na postavljeno diagnozo. Običajno pa pediater pri teh simptomih ne more pomagati. Starši so tako pri reševanju tovrstnih težav pogosto prepuščeni svoji iznajdljivosti.

Eden od odgovorov, kako olajšati ali odpraviti tegobe kolik, refluksa, krčkov in drugih na prebavni sistem vezanih težav, pa je tudi Bownova terapija. Slednja tudi pomaga skrajšati čas zorjenja in urejanja dojenčkovega prebavnega sistema.

Z Bownovo terapijo dejansko lahko pomagamo pri težavah in vzrokih kolik ter krčkov, pa tudi pri težavah zaradi nezrelega prebavnega sistema, kot so npr. refluks, težave z vetrovi, s počasno prebavo oziroma redkim izločanjem blata, napihnjenost trebuščka, zaprtost.

Med glavnimi faktorji, ki jih navajajo kot vzrok kolik, je tudi zategnjenost oziroma napetost diafragme. To je široka trebušno-dihalna mišica, ki razmejuje prsno in trebušno votlino. Diafragma pa ni samo mišica, ki nam pomaga dihati. Glede na njeno lokacijo in oživčenost z vejami “umirjevalnega” živčevja, lahko vpliva tudi na našo cirkulacijo, prebavni sistem, izločanje ter sposobnost samopomiritve.

Težava je v tem, da naj bi bila diafragma ob rojstvu še nepopolno razvita, saj je dojenček, dokler je v maternici, ne potrebuje za dihanje. Uporabljati jo začne šele z rojstvom, ko začne samostojno dihati. Takoj po rojstvu je tako ta mišica kar naenkrat precej obremenjena zaradi otročkovega visokega srčnega utripa in hitrega dihanja. Zato ni redko, da je pri dojenčkih ta mišica precej napeta ali celo zategnjena, to pa je, kot rečeno, lahko vzrok kolik.

Do zategnjenosti te mišice lahko prihaja tudi zaradi vzdraženosti simpatičnega živčevja kot posledice stresnega čustvenega stanja dojenčka ali pa je ta napetost posledica travmatičnega poroda. V slednjem primeru namreč lahko pride do napetosti mišic in vezivnega v predelu vratu in čeljusti, posledično pa tudi do napetosti vezivnega tkiva visceralnih organov. Tako lahko vidimo, da težave, ki se navzven kažejo kot prebavne težave, dejansko lahko izvirajo iz miofascialnega (mišično – vezivnega) in emocionalnega neravnovesja v dojenčku. Ker z Bownovo terapijo lahko dosežemo sproščanje mišično-vezivne napetosti ter spodbujamo "umirjevalno" (parasimpatično) živčevje, je ta terapija tako učinkovita tudi pri sproščanju diafragme.

Kadar pa gre za prebavne težave, kot npr. počasnejša prebava, ki pri nekaterih dojenčkih lahko povzroča neugodje, terapija s stimulacijo živčevja in hormonalnih žlez nudi tako oljašanje kot tudi stimulacijo razvijajoče se prebave. Kot že rečeno, se dojenčkov prebavni sistem v prvih tednih po rojstvu šele razvija in kar nekaj časa zori, tako da ni nič nenevadno, če pogostost dojenčkovega izločanja v prvih tednih zelo niha. Terapija pa lahko ta čas razvoja prebavnega sistema skrajša oziroma omili prebavne težave v tem obdobju.

Terapija sprosti zakrčenost in napetost diafragme. S sprostitvijo diafragme se odpravlja tudi refluks in kolcanje, spodbuja pa se tudi dihalna in prebavna funkcija v telesu. Ponavadi lahko po terapiji zaznamo aktivacijo prebave. Neredko se zgodi tudi, da dojenček že med terapijo začne spuščati vetrove ali brez težav napolni pleničko.

Običajno je potrebno nekaj terapij, da se težave ublažijo in umirijo ali celo izzvenijo. 

Dobrodošla podpora pri teh težavah, ki jo imajo starši lahko vedno pri roki, pa je tudi redna masaža dojenčka, zlasti masažna rutina za težaven trebušček.


Več o Bownovi terapiji za dojenčke lahko preberete tudi tu

Bownova terapija pri dojenčkih

Potek in uspešnost Bownove terapije za dojenčka

Bownova terapija umirja dojenčka in uravnoveša njegov avtonomni živčni sistem

Bownova terapija kot pomoč pri mišični zakrčenosti ter mišično-skeletnih neravnovesjih

 

By Irena Jamšek Halas 23 Dec, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas 05 Nov, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas 04 Nov, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas 22 Oct, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas 21 Oct, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas 22 Jan, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas 23 May, 2021
Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.
By Irena Jamšek Halas 27 Apr, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
Show More
Share by: