BOWNOVA TERAPIJA KOT POMOČ DOJENČKU PRI MIŠIČNI ZAKRČENOSTI TER MIŠIČNO-SKELETNIH NERAVNOVESJIH
- By Irena Jamšek Halas
- •
- 23 Feb, 2018
- •
Kako lahko pride do mišične zakrčenosti ter mišično-skeletnih neravnovesij pri dojenčku, kako te težave ovirajo dojenčka in kako lahko pri tem pomaga Bownova terapija

Bownova terapija lahko med drugim pomaga tudi dojenčkom, ki trpijo zaradi mišične napetosti in zakrčenosti (najpogosteje v predelu vratu in čeljusti) ter zaradi težav, ki izhajajo iz nepravilne mišično-skeletne uravnave ter poškodb mehkega tkiva.
Do teh težav
lahko na eni strani prihaja zaradi travmatične porodne izkušnje (npr. v primeru
dolgih porogov ali porodov v posteriornem položaju ali pri vakuumskem porodu). Zaradi
močnih kompresijskih sil tekom poroda tako mamin kot dojenčkov mišično-skeletni
sistem doživi izjemen pritisk. Ne glede na to, za kakšen porod gre, lahko pride
do telesne travme (npr. poškodbe mehkega tkiva). Predel dojenčkovega vratu in
čeljusti sta med porodom še posebej izpostavljena precejšnji kompresijski sili,
ko se otrok spušča in rotira skozi porodno pot. To velja še toliko bolj v
primeru dolgih porodov ali porodov v posteriornem položaju ali pri vakuumskem
porodu. Na ta način lahko pride do obremenitve in napetosti ali celo poškodbe tkiva
na tem področju.
Po drugi strani pa se mišično-skeletne težave oziroma napetosti tega tkiva lahko javljajo tudi zaradi daljše neugodne lege dojenčka v maternici še tekom nosečnosti. Neravnovesja v strukturah mamine medenice, do katerih dandanes neredko prihaja tudi zaradi sodobnega načina življenja, ki vključuje tudi precej nepravilnega sedenja, namreč lahko povzročijo torzijo (zasuk) in/ali nagib maternice, s tem pa manj ugodnega prostora v maternici za optimalno dojenčkovo lego. V neugodni legi nato lahko pride do draženja, napetosti in zakrčitve dojenčkovih mehkih tkiv (mišic, tetiv in ligamentov).
Napetost in zakrčitev teh tkiv, do katerih lahko prihaja na zgoraj opisane načine, sta nato lahko vir dojenčkovega neudobja po rojstvu. Tekom vsakodnevnega rokovanja z dojenčkom se namreč to tkivo znova in znova lahko zdraži in tako se nehote dojenčku povzroča neugodje.
Terapija dojenčkom s tovrstnimi težavami pomaga, da se lažje sprostijo in okrepijo po porodni izkušnji. Pomaga jim, da se jim uravnajo čeljust, vrat in lobanjske kosti, kar je zelo pomembno, saj neporavnanost teh struktur namreč lahko vpliva na pristavljanje, sesanje, dojenje, s tem pa tudi na pridobivanje teže. Mišično-skeletne težave se tako lahko navzven kažejo tudi kot problem z dojenjem.
Kadar ima dojenček težave s pristavljanjem, sesanjem in dojenjem (te pa lahko prispevajo k razdražljivosti dojenčka in kolikam), lahko torej te težave izhajajo iz mišično – skeletnih neravnovesij. Zato se dojenčku z Bownovo terapijo lahko pomaga tudi pri problemih z dojenjem, ki izvirajo iz takega neravnovesja.
Več o Bownovi terapiji za dojenčke lahko preberete tudi tu
Bownova terapija pri dojenčkih
Potek in uspešnost Bownove terapije za dojenčka
Bownova terapija kot pomoč pri kolikah, refluksu, krčkih in drugih prebavnih tegobah dojenčkov
Bownova terapija umirja dojenčka in uravnoveša njegov avtonomni živčni sistem


Poznam te, draga mama.
Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.
Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.
Vidim te, draga mama.
Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.
Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.
Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.
Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.
Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.
Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.
Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.
In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.
Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.
Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.
Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.
Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.
Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.
Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.
To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.
Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.
Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.
In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.
Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.


