Blog Post

POTEK IN USPEŠNOST BOWNOVE TERAPIJE ZA DOJENČKA

  • By Irena Jamšek Halas
  • 20 Feb, 2018

Kako poteka terapevtska obravnava pri Bownovi terapiji za dojenčka in kaj vpliva na njen uspeh

Kot Bownovo terapevtko me mamice z dojenčki pogosto naslovijo z vprašanjI, kako terapija poteka oziroma izgleda, koliko časa traja srečanje, koliko obiskov je potrebnih in koliko uspeha ima terapija.

Odgovore sem zbrala na enem mestu in vam jih podajam v tem zapisu.


Potek obravnave

Kot je lahko zaslediti tudi iz zapisov mamic na socialnih omrežjih, Bownovi terapevti pri dojenčkih najbolj pogosto izvajajo t.i. neonatalni poseg, znan tudi kot Baby Bowen. Gre za nekaj potez na področju med lopaticama in nekaj potez na trebuščku pod rebrnim lokom. Celotna obravnava v takem primeru, kot lahko zasledim tudi iz komentarjev, traja nekje 15 minut, samo izvajanje terapije pa le nekaj minut. 

Glede na bogate praktične izkušnje s terapijo pri dojenčkih pa sama verjamem v bolj holistični pristop in terapijo tudi pri dojenčkih izvajam celostno, kar pomeni, da poleg neonatalnega posega pridejo v poštev še drugi posegi, odvisno od tega, s kakšnimi težavami me starši obiščejo. V takem primeru je obravnava, pa tudi izvajanje terapije, logično daljša in traja nekje 30 do 45 minut. 

S starši (najpogosteje je to mamica) se najprej pogovorim o težavah, jo seznanim s terapijo, si pridobim otročkovo anamnezo (kratko zdravstveno zgodovino) ter mamino pisno dovoljenje, da lahko otroku izvedem terapijo. Pred dejanskim izvajanjem terapije je namreč za terapevta pomembno, da ima možnost otroka nekaj časa opazovati, da od mamice izve kaj več o otročkovih težavah, o poteku nosečnosti in poroda, pristavljanju in dojenju, maminem počutju, otročkovem domačem okolju in morebitnih drugih okoliščinah, iz katerih bi se dalo razbrati otročkove težave, oziroma ki bi utegnile biti pomembne za izvajanje terapije oziroma izbiro posegov. Vse to poteka skozi pogovor z mamico. 

Za uspeh terapije je namreč pomembno, da sta tako mamica kot tudi otroček sproščena in da terapevtu zaupata. Sama gojim spoštljiv odnos do obeh. Tako si moram vzeti nekaj časa tudi za to, da me otroček spozna in začuti, da se mu prilagodim in da dobim tudi njegovo dovoljenje za dotik in s tem tudi njegovo sodelovanje v terapiji. Začetni pogovor in interakcija z obema je tako pomemben del obravnave.

Ko izvajam terapijo, so mamice nemalokrat presenečene, da so same poteze tako nežne, da je kar težko verjeti, da se sploh kaj dogaja. Ob tem bi poudarila, da pri tej terapiji ne gre za masažo, pač pa za izvajanje določenega zaporedja specifičnih potez s prsti, ki vključujejo tudi rahel pritisk. Poteze se izvajajo na točno določenih mestih, ki v večji meri sovpadajo z akupunkturnimi in meridianskimi točkami.

Pri dojenčkih poteze večinoma izvajamo na hrbtu in trebuhu (sem sodi tudi najpogostejši - neonatalni - poseg), vratu ter čeljusti, glede na problem pa so možna tudi druga mesta.

Poteze se običajno izvajajo na golo kožo, v določenih primerih pa se je možno prilagoditi tudi z izvedbo preko lahkih, elastičnih oblačil.


Uspešnost terapije

Uspeh terapije je odvisen od odziva dojenčkovega organizma, zato je možno, da terapija ne bo odpravila vseh težav ali v celoti, kakor tudi ne njihovega vzroka.

Vseeno bi izpostavila dva dejavnika, za katera na podlagi praktičnih izkušenj lahko rečem, da prispevata k uspešnosti terapije.

Najprej je, kot že rečeno, za uspeh terapije pomembno, da sta tako mamica kot tudi otroček sproščena in da terapevtu zaupata. O tem, zakaj je to pomembno in kako se to zaupanje vzpostavi, sem govorila že zgoraj.

Za večji uspeh terapije pa se nadalje priporoča, da se s terapijo obravnava oba, torej tudi mamico. 

Ne glede na to, kako je potekal porod, namreč ostaja dejstvo, da sta nosečnost in predvsem porod za žensko izjemno čustveno in fizično naporna, in da žensko telo v tem času doživi določeno travmo, pritiske, spremembe, ki posežejo v njeno doslejšnje telesno in duševno ravnovesje. Terapija mamici pomaga, da se njeno fizično in čustveno telo lažje in hitreje uravnoteži, hkrati pa jo podpre tudi energijsko. To je zelo pomembno, saj sta otroček in mamica tudi po porodu tesno povezana in prepletena. Tako mamino počutje pomembno vpliva na otročkovo telesno počutje in čustveno razpoloženje. Da lahko ženska  - zadovoljna, umirjena ter uglašena sama s seboj in dojenčkom -hrani in neguje otročka, mora tudi sama dobivati ustrezno pozornost in podporo. Navsezadnje pa mama, ki je sama deležna podpore s terapijo, tej tudi bolj zaupa in jo sprejema, s tem pa jo bolje in uspešneje sprejema tudi otroček. Ko negujemo mamo, tako negujemo tudi otroka.

Terapijo po dogovoru z mamico naredim tudi na domu, tako da je obravnava za mamico in dojenčka lahko še bolj udobna.


Število obiskov

Dojenčki se zelo dobro in hitro odzivajo na terapijo, saj so njihova telesa vajena, da ves čas prejemajo nove in nove informacije.

Nekaterim dojenčkom zadošča že ena terapija, najobičajneje pa se izvede 3 do 5 terapij. Vsak otroček je drugačen in število obravnav je odvisno tudi od kompleksnosti njegovih težav. Koliko bo obiskov, je lahko odvisno tudi od tega, ali se v terapijo vključi tudi mama. V tem primeru je smiselno, da se izvede vsaj nekje tri terapije, da se čimbolj uspešno podpre tudi mamina popordna regeneracija, ki si jo slednja zagotovi zasluži in jo tudipotrebuje. Prav je, da ni vsa pozornost samo na otročku, ampak, da se podpre tudi mamico, ki bo tako zagotovo bolj uspešna pri negovanju otročka in njegovih tegob.



Več o Bownovi terapiji za dojenčke lahko preberete tudi tu


Bownova terapija pri dojenčkih

Bownova terapija kot pomoč pri kolikah, refluksu, krčkih in drugih prebavnih tegobah dojenčkov

Bownova terapija umirja dojenčka in uravnoveša njegov avtonomni živčni sistem

Bownova terapija kot pomoč pri mišični zakrčenosti ter mišično-skeletnih neravnovesjih



By Irena Jamšek Halas 23 Dec, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas 05 Nov, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas 04 Nov, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas 22 Oct, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas 21 Oct, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas 22 Jan, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas 23 May, 2021
Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.
By Irena Jamšek Halas 27 Apr, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
Show More
Share by: