PET T-JEV ZA SPROŠČUJOČO MASAŽO DOJENČKA
- By Irena Jamšek Halas
- •
- 21 Oct, 2022
- •
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?

Novorojeni dojenčki so precej občutljivi na mraz, saj še
niso zmožni, da bi sami uravnavali svojo telesno temperaturo. Slednjo
uravnavajo preko neposrednega telesnega stika z mamico. Zato je za čimbolj
prijetno masažo dojenčka dobrodošlo, da se nanjo pripravimo s toploto.
V nadaljevanju z vami delim pet T-jev, kot jih je zbrala moja učiteljica poporodne podpore Julia Jones. S temi toplotami sem se tudi sama vedno opremila, preden sem masirala svoje otroke, ko so bili še majhni, enako pa vedno svetujem mamicam, ki jih poučujem masažo dojenčka.
Topla soba
Za masažo si izberite sobo, kjer ni prepiha, in jo po potrebi segrejte s kaloriferjem, električno pečjo ali nekaj v tem smislu. Temperatura nekoliko nad sobno temeraturo, torej okoli 24-25 stopinj, je ravno pravšnja.
Če niste prepričani, kako toplo je v sobi, je morda najbolje, da si tudi vi slečete obleko. Sama sem vedno masirala v spodnjem perilu, saj sem bila tako bolj pomirjena glede toplote, hkrati pa sem s tem dojenčku zagotovila več možnosti stika koža na kožo. In če je kdaj vmes ušel kak luli ali kaki, sem bila precej hitreje čista in suha.
Topla kopel
Če se vaš dojenček rad kopa (nekateri dojenčki kopel naravnost obožujejo), lahko masažo začnete s tem, da dojenčku najprej privoščite čofotanje v topli kopeli.
Sicer pa lahko samo napolnete kad z vročo vodo (ali pustite, da vroča voda teče v tuš kabini) in dojenčka masirate v kopalnici. Kopalnica je pogosto najtoplejši prostor v stanovanju in tudi voda je tam zmeraj pri roki za primer, da se dojenček vmes ponečedi. Zato je kopalnica tudi sicer eden najboljših prostoro, kjer lahko masiramo dojenčka. Para, ki se bo dvignila iznad kopeli, bo masažo naredila še bolj blagodejno. In ko dojenček po masaži potone v sladko spanje, se lahko mamica potem tudi sama sprosti in uživa v že pripravljeni topli kopeli ali pa pod toplim tušem.
Toplo olje
Če je vaše masažno olje v majhni plastični steklenički, jo lahko pred masažo za nekaj minut položite v skledo z vročo vodo. Sicer pa, preden začnete masirati, masažno olje, ki ga nanesete na dlan, najprej zagrejte med dlanmi tako, da nekaj trenutkov drgnete dlani druga ob drugo.
Tople roke
Preden se lotite masaže, je vedno dobrodošlo, da se prej povežete tudi s seboj in svojim telesom. To lahko storite s kakšno kratko sprostitveno vajo ali vizualizacijsko tehniko.
Začutite svoje roke in preverite, če niso morda hladne. Če so zelo hladne, si jih lahko pred začetkom masaže nekoliko segrejte tako, da pustite čez dlani nekaj minut teči dovolj toplo vodo. Sicer pa se bodo segrele tudi med tem, ko boste dlani drgnili z namenom, da med njimi segrejte masažno olje.
Ne pozabite, da je za masažo bolje, da imate nohte primerno pristrižene.
Toplo srce
Toplota in ljubezen, ki prihaja iz vašega srca in preko rok kot podaljška vašega srca do otroka, je nenadomestljivo in neprecenljivo zdravilo za otroka. In tudi za mamico.
In ne skrbite, ali boste masažico naredili "prav". Samo sprostite se in uživajte. Vi in vaš dojenček.


Poznam te, draga mama.
Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.
Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.
Vidim te, draga mama.
Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.
Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.
Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.
Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.
Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.
Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.
Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.
In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.
Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.
Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.
Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.
Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.
Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.
Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.
To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.
Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.
Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.
In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.
Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.



