Blog Post

STRAH PRED PORODOM PRINAŠA DARILO IZ SKRINJE TVOJEGA NOTRANEJGA UMA

  • By Irena Jamšek Halas
  • 23 May, 2021

Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.

Ena bolj pomembnih stvari glede poroda, ki se jo je dobro zavedati, je ta, da ne glede na to, kako velik izziv se nam zdi porod, in kaj nam v zvezi s porodom predstavlja največji problem, bodo naši strahovi in omejujoča prepričanja glede poroda, ki jih ponavadi pustimo odrinjene na stran, potlačene v skrivnostni skrinji našega podzavestnega uma, skozi naše porodno potovanje iz te skrinje priplavali na površino.

Ta strah glede poroda ni nujno na prvo oko povezan z rojevanjem, kot na primer, strah pred zapleti ali telesnim naporom in neugodjem. Gre lahko za veliko globje korenine strahu, ki raste iz naših temeljnih prepričanj o sebi in svetu. Eno takih, na primer, je, da nisem dovolj dobra. Ali pa, da ne bom sprejeta taka kot sem (z vsem, kar si zase želim).

Kako se to odraža pri porodu? Tako, na primer, da ne verjamemo v zmožnost rojevanja našega telesa, ali pa, da si pri zasledovanju naših porodnih preference ne upamo postaviti zase, če bi to pomenilo, da se naša izbira ne ujema s splošno sprejeto porodno prakso. Kot, na primer, da bi začutile, da želimo otroka poroditi v pokončnem in ne ležečem položaju, pa si tega ne upamo izraziti, saj to v splošni medicinski praksi vodenja poroda večinoma še vedno ni prakticiran položaj za rojevanje.

Če torej, ko pomisliš na porod, v svojem telesu začutiš najmanjši impulz, ki bi ga lahko razumela kot strah, ga nikar ne odrini, temveč odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči.

Čeprav radi rečemo, da je strah sovražnik porodne sobe, v resnici to velja za posledice strahu, do katerih pride, če strahu pravočasno ne naslovimo z ustrezno pozornostjo. Sam strah kot čustvo, pa dejansko ni naš sovražnik, pač pa čustvo, ki nam pomaga, da se ognemo situacijam, ki so za nas neugodne.

Seveda je ob tem pomembno vedeti, iz kakšnih prepričanj raste ta strah. Včasih namreč strah raste iz prepričanj, ki so zgrajena na neki zmoti, na nečem, kar ne drži (na splošno ali za nas osebno), ali pa nam ne služi (več). Takrat se strah razreši že, ko uspemo ozavestiti in preseči ta prepričanja ter na njihovo mesto posaditi in vzgojiti nova, za nas podporna prepričanja.

Če torej strah razumemo pravilno, nam ta v resnici pomaga, da svoje šibkosti preobrazimo v svojo moč. Zato ne čakaj, da te bo nehalo biti strah poroda. In zato naj ti tudi ne bo nerodno, da si priznaš, da te je poroda strah. Kajti soočenje s strahovi je začetek odkrivanja vseh malih kamenčkov, ki ležijo na tvoji poti do čudovite porodne izkušnje, in ki čakajo, da te spotaknejo, če jih ne boš pravi čas opazila.

Ko prisluhnemo strahu in drugim čustvom glede poroda, prejmemo sporočilo v obliki občutka. Ta občutek naj pritegne tvojo pozornost in te povabi v raziskovanje tega, kar leži pod njim. Takrat se od telesa premakni k svojemu notranjemu umu in očisti svojo pot k izpoljnjujoči porodni izkušnji, podobno, kot očistimo gredico plevela, da lahko potem na njej zraste prelep cvetlični vrt.

Zakaj je to raziskovanje in notranje čiščenje tako pomembno? Ker nas ponavadi občutki, ki se rodijo iz strahu, ustavijo in odvrnejo od tega, da bi kaj ukrenili. Te občutke si namreč običajno razlagamo tako, kot da za nas obstaja neka nevarnost, ki se ji je sevad treba čim bolj izogniti.

Toda kaj pa, če je sporočilo strahu v resnici drugačno? Kaj, če nas je ta neprijeten občutek povabil k dejanju? Čudno, kot se lahko sliši, nas strah lahko navdihne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem. Prav dejanja, in ne izogibanje, so namreč najhitrejša pot, ki nas pripeljejo iz stanja strahu k uspehu. V tem smislu je naš strah nekaj podpornega, nekaj kar nas usmerja k dejanjem in ne znak naše šibkosti ali nekaj, česar naj nas bo sram in kar naj prezremo.

Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, mu odprto prisluhni. Prinaša ti darilo. Sporoča ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna. Vabi te k dejanjem, ki bodo pomagala, da bo tvoja proodna izkušnja čimboljša za vaju oba.

Seveda ta dejanja ne bodo vedno lahka in prijetna. Morda boš ob tem potrebovala tudi podporo. A brez skrbi, z jasnim motivom in predanostjo, po potrebi pa tudi z ustrezno podporo, jih boš zmogla. In “nagrada” na koncu je velika.

Sama sem se pri soočanju s svojimi strahovi naslonila na metodo HypnoBirthing. Eno od najpomembnejših poglavij tega programa priprav na porod je bilo zame poglavje o strahu in omejujočih prepričanjih. S podporo HypnoBirthing tehnik sem lažje prepoznala svoja negativna čustva in omejujoča prepričanja glede poroda, jih nato raziskala, presegla in ob tem ugotovila, h kakšnim dejanjem me usmerjajo.

Verjamem, da te tehnike in orodja lahko podprejo tudi tebe. Da boš korak za korakom vse močnejša, tvoja pot do navdušujoče porodne izkušnje pa bo stlakovana trdneje in brez kamenčkov spotike.


Da bi te podprla pri raziskovanju tvojih strahov in priprvh korakih grajenja udobnemu porodu podporne miselnosti, sem zate - kot darilo - posnela pet predavanj o porodu in HypnoBirthing metodi. 


Za ogled online predavanj o porodu se lahko prijaviš tu.


Več o tem, kako te lahko podprem v času nosečnosti, poroda in po njem, najdeš tu.


Povezane vsebine

HypnoBirthing® : Rojstvo je praznik novega življenja in družine z zelo pomembno vlogo staršev v pričakovanju

HypnoBirthing®: Porod kot normalna, naravna in zdrava življenjska izkušnja

HypnoBirthing®: Porod brez strahu - priprave na porod po metodi, ki vrača zaupanje v žensko porodno moč

HypnoBirthing®: Zdravilo proti bolečini in strahu pred porodom

HypnoBirthing®: Samo vesele porodne zgodbe, prosim

HypnoBirthing® : Porod je tak, kot ga določi um

HypnoBirthing® : Zaupanje v porod je lahko krhka stvar

HypnoBirthing® : Zbogom porodna nočna mora, izbrala sem mirne valove rojevanja

HypnoBirthing ®: Kaj v tvojem življenju doslej te je pripravilo na porod in čas po njem?

HypnoBirthing® : Marie Mongan - ženska, ki je svet rojevanja zavzela z mirnostjo

HypnoBirthing® : Porod ... si ti.

HypnoBirthing®: Moč pripovedovanja pozitivnih porodnih zgodb

HypnoBirthing®: Kako lahko rojevam bolj udobno?


By Irena Jamšek Halas 23 Dec, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas 05 Nov, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas 04 Nov, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas 22 Oct, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas 21 Oct, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas 22 Jan, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas 27 Apr, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
By Irena Jamšek Halas 09 Apr, 2021
Da, skozi izzive včasih začutim težo, in da, solze tečejo. Izgubim ravnotežje in včasih tudi orientacijo in fokus. Takrat se ne počutim prav pomladansko cvetoče, pač pa bolj kot kako megleno aprilsko jutro. Toda izbiram, da ne ostanem v megli. Izbiram, da prosim za Roko v oporo, da spet začutim tla pod nogami in se v polni moči spet postavim v ravnotežje in se nato skozi korake stabilnosti in večje jasnosti, kaj si želim, premaknem proti tistemu veličastnemu, kar še nisem vedela, da je zame sploh možno, da sem.
Show More
Share by: