POPORODNA DULA - OŽIVLJENA TRADICIJA PODPORE PO PORODU

  • By Irena Jamšek Halas
  • 22 Mar, 2020

Poporodno obdobje je običajno čustveno izjemno pestro in rado prinese tudi marsikateri praktičen izziv. Čustveni vrtiljak, na katerem sedimo, nas lahko ob tem odnese tudi tja, kamor nismo pričakovali. Ni čudno, da si je za to narava zamislila, da v izogib takemu stanju, za mamico poskrbi njena podporna vas, v kateri smo živeli tisočletja dolgo. A ker danes nimamo več svoje tradicionalne vasi opore, so zato odlična oblika take podpore novorojenim mamicam tudi poporodne dule.

Pričakovanje rojstva otročka je verjetno eno najbolj intenzivnih pričakovanj v našem življenju. Takrat se večina misli usmeri na pripravo opreme, oblekic in drugih pripomočkov za dojenčka, pri nekaterih pa tudi v porod ali celo priprave nanj. Veliko manj nosečnic pa razmišlja o tem, kaj prinaša življenje po porodu, in kako se pripraviti na prve izzive materinstva. In ker ob svojem delu kot poporodna dula vse prevečkrat slišim komentar novorojenih mamic »Ko bi mi vsaj kdo prej to povedal…«, menim, da ni dovolj samo govoriti o izzivih materinstva, pač pa je nosečim in novorojenim mamicam na njihovi novi poti treba ponuditi tudi podporo, da se v teh izzivih lažje znajdejo in to pot prehodijo s čimveč mirnosti in zaupanja vase.

Poporodno obdobje je namreč običajno čustveno izjemno pestro in rado prinese tudi marsikateri praktičen izziv. Kar naenkrat se namreč soočamo z nalogami, čustvi in občutki, ki so za nas popolnoma novi ali pa vsaj bolj ali manj neznani in ki nas lahko res močno prevzamejo ali preplavijo. Dojenje, tolaženje in nega dojenčka so lahko tudi izziv, ki nas postavi na preiskušnjo. Čustveni vrtiljak, na katerem sedimo, nas lahko ob tem odnese tudi tja, kamor nismo pričakovali. V zaskrbljenost, prestrašenost, nezaupanje vase, obupanost, razočaranost, izčrpanost, utrujenost, neprespanost, naveličanost in preplavljenost z raznovrstnimi mešanimi občutki. Ni čudno, da si je za to narava zamislila, da v izogib takemu stanju, za mamico poskrbi njena podporna vas, v kateri smo živeli tisočletja dolgo.

Tako smo si nekoč znotraj svoje vasi praktične, čustvene in spiritualne podpore ženske modrosti materinstva delile tekom celega življenja. Še preden smo sploh bile noseče, smo morda že imele izkušnjo, da smo pestovale, previjale, tolažile. Ko smo dojile, je imela, na primer, naša mama čas, da je sedela ob nas, nas spodbujala in verjela v naš uspeh, saj je tudi sama uspešno dojila vse svoje otroke. Ali pa se nam je pridružila mamica iz sosednje hiše z nekaj tednov starejšim dojenčkom in dojila ob nas, tako da smo se učile na najboljši možen način za učenje materinskih spretnosti – z opazovanjem in posnemanjem. Tako smo se počutile opolnomočene na vsakem koraku.

Danes na žalost ob osvajanju materinskih veščin pogosto ostajamo same ali pa nam določene spretnosti pokažejo na hitro, brez da bi preverili, kako nam gre. Mnogo mamic mi potarna, da v porodnišnicah ne dobijo prave podpore in da ob precej rutinskih obiskih patronažnih sester mnogokrat žal ostane premalo časa za individualizirano podporo. In tako kaj hitro lahko ostanemo same in brez prave rešitve.

Poleg povedanega pa ob prihodu dojenčka vse prepogosto spregledamo, da je potrebno našo pozornost posvetiti tudi novorojevajoči se mamici in njenim potrebam, ki kličejo po podpori in negi, kot smo si jo tisočletja ženske predajale druga drugi. To je bila tradicija obredov in prehodov, ki nas je pripravljala na porodno izkušnjo in materinstvo. Kjer smo bile povabljene v krog modrejših, izkušenejših žensk, da smo bile potolažene in posvečene, negovane in čaščene.  In čeprav se vse to v času globalizacije, modernizacije, digitalizacije in razmahu socialnih omrežij sliši kot daljna bajka, naravne potrebe novorojene mamice in novorojenčka še vedno kličejo po celoviti podpori in negovanju ženske v času nosečnosti, poroda in po njem. Morda še glasneje kot kadarkoli prej v zgodovini človeškega materinstva. Kajti rojstvo mame - ta tako pomemben in edinstven prehod ženske v novo življenje - se brez take podpore zgodi težje, počasneje in ponavadi tudi z veliko več napora in bolečine kot bi bilo potrebno. Brez obredov in prehoda se počutimo osamljene, izgubljene, lahko tudi odtujene od sebe in svojega bistva, in kaj kmalu lahko čutimo tudi vse manj zaupanja vase in v svoje sposobnosti ter tudi manj povezanosti z našim otročkom, kot bi si želele. Ta cikel, krog rojevanja in podpore, je zapisan v našem DNA-ju, v naši kolektivni zavesti. Potrebujemo, da se ta krog izpolni, da lahko živimo v naši polni ženstveni in materinski energiji.

Danes pa je mamica, namesto, da bi se zanjo poskrbelo v teh zgoraj navedenih vidikih opore, po slabem mesecu, ko se novorojeni očka vrne na delo, bolj ali manj običajno sama med štirimi stenami, osamljena, zmedena in izgubljena z dojenčkom v eni roki ter pametnim telefonom, na katerem vznemirjena ali včasih celo obupana išče rešitev, v drugi.

Novi poporodni ideal bi zato moral za sabo pustiti idejo o super ženski, ki po porodu sama zmore vse in se v najkrajšem možnem času vrne v svoje stare kavbojke in k svojim predporodnim udejstvovanjem. In se ozreti k temu, kar novorojena mama zares potrebuje - oporo in podporo.

In ker danes nimamo več svoje tradicionalne vasi opore, so zato odlična oblika take podpore tudi poporodne dule, ki na strokoven, a hkrati prijateljski način s svojimi raznolikimi veščinami, predvsem pa s sočutnim poslušanjem, varovanjem maminega intimega prostora in vlivanjem zaupanja poskrbijo za različne potrebe novorojene mame. Tako lahko mamica lažje in hitreje osvoji njej nepoznane materinske veščine. Teh pa se učimo malo drugače, kot smo bile skozi življenje vajene doslej. Vse knjige, študije in strokovnjaki tega sveta mamici ne morejo pomagati na način, kot ga potrebuje, saj se materinskih veščin ne učimo iz knjig, videov in navodil, ki delujejo po principu logike, načrtovanja, merjenja in podobno. Materinskih veščin se namreč učimo praktično, ena na ena, z opazovanjem in posnemanjem, s preiskušanjem in učenjem na napakah. Ni namreč enega in edinega pravega načina niti ene čudežne tabletke. Samo en tak dojenček na svetu obstaja in samo ena njegova mamica. Zato mora vsaka mama najti svoj recept. Pot do njega pa mora najti sama. Seveda je lažje, če ima ob tem ustrezeno podporo in nekoga, ki ga lahko opazuje in posnema.

Veliko uteho nam zato prinesejo ženske, ki danes nadomeščajo vsaj en del naše nekdanje vasi. To so lahko naše sorodnice in prijateljice. Sicer pa tradicionalno poporodno nego ponovno oživljajo poporodne dule, ki so pogosto opremljene še z dodatnimi znanji in veščinami, in so kot take res pravi balzam za mamico po porodu. Opolnomočenje, ki ga prinesejo s seboj in ga prenesejo na novorojeno mamo, je resnično vredno njihove teže v zlatu.

S pogovorom, čustveno podporo in praktično pomočjo pri osvajanju novih veščin, kot so, na primer, dojenje, nega in povezovanje, poporodna dula novorojeni mamici pomaga, da se kar najbolj ogne izčrpanosti, osamljenosti in vznemirjenosti in da v vseh novih izzivih z novorojenim očkom nista sama.

Preden dobiš svoje detece na prsa, si težko predstavljaš, kako intenzivna je lahko izkušnja tvojega rojstva v mamo. Kot poporodna dula sem sedela že ob res mnogo novorojenih mamicah in tako pogosto slišim, da na čas po porodu niso bile dovolj pripravljene. Ali pa, da si kljub pripravam, na primer, na dojenje, niso predstavljale, da bo tako čustveno in telesno naporno, kot je potem bilo.

Zato mamicam že v času nosečnosti toplo polagam na srce, da medtem, ko se pripravljajo na prihod dojenčka, poleg nakupov oblekic in opreme ter priprave na porod, ne spregledajo tudi priprav na čas po porodu. In dobrodošlo je, da ob tem za čas po porodu razmislijo tudi o morebitni podpori poporodne dule. Čaka jih namreč veliko novega in neznanega. Malo širši pogled na to, kar je pred njimi, vključno z najpogostejšimi izzivi, ter kasnejša podpora in pomoč pri tem, pa mnogokrat resnično neprecenljivo oljašajo in obogatijo potovanje skozi prve dneve in tedne materinstva.

 

Več prispevkov na temo priprav na porod in podpore po porodu najdeš tu.

Za brezplačen ogled online predavanj o porodu pa se lahko prijaviš tu https://www.mir-na.si/delavnice_tecaji_mir_na.

By Irena Jamšek Halas December 23, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas November 5, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas November 4, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas November 3, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas November 3, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas October 22, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas October 21, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas January 22, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas May 23, 2021
Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.
By Irena Jamšek Halas April 27, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
Show More