Poporodno gnezdenje, menstrualni počitek in korona preventivna karantena -ali -Kaj me uči življenje?

  • By Irena Jamšek Halas
  • 14 Mar, 2020

Morda bo koga strah, biti sam s sabo in svojo notranjostjo, morda bo kdo tesnoben ob pomankanju mravljiščnega vrveža, v katerem je vajen živeti,  ali pa ob pomankanju instante zadovoljitve potrebe po ugodju. A verjamem, da nas skozi vse to čaka veliko spoznanje in dragocena lekcija. Vzemimo si kar največ od nje. Za transformacijo in prerojeno moč, iz katere lahko zrastemo še bojši in (notranje) bogatejši. Kot posamezniki in kot družba.

Ne vem, če je kdo čakal, kdaj se bom na fb-ju glede na nastale razmere oglasila še jaz, ne vem, če je kdo opazil, da se nisem, in če se je kdo spraševal, zakaj ne…. No, zdaj sem začutila, da je čas in zdaj sem tu, da podelim, kar nosim v sebi v teh trenutkih.

Seveda sem spremljala mrežo. A ta čas, ko se je preko socialnih medijev iz ljudi v več fazah izlivalo res mnogo tega, sem se jaz raje držala v svojem centru. Morda je moja mačja narava kriva, da se rada postavim v kot in najprej motrim in naštudiram situacijo, preden bolj suvereno naredim svoje korake proti centru dogajanja okoli mene. Poleg tega pa me je materinstvo naučilo, da je v situacijah, ko se je treba odzvati nepričakovano in hitro, najbolje izhajati iz intuicije in notranje modrosti. Zato je tako zelo pomembno, da poskrbim, da sem najprej povezana s centrom v sebi. Da se lahko potem povežem še s centrom okoli mene.

In sedaj, ko sem naredila svoje korake, lahko pišem kot sledi.

Moj biznis ni online. Je iz mesa in krvi, zdravilnega dotika in objemov podpore. Tega se ne da dati online. Zato sem se te dneve posvečala predvsem temu – kako še varno dajati dotike in objeme iz mesa in krvi. Do kje, ob tišini avtoritete, čutim, da seže moja odgovornost za tiste, ki pridejo k meni po obporodno in terapevtsko podporo? In kaj dati, ko bo enkrat jasno (in sedaj je to zelo jasno), da fizičnega stika ne bo več moč zagotoviti s tako varnostjo, da bi še bil izvedljiv?

Ob tem pa seveda še vsa ta vprašanja... Me skrbi, me je strah, če zbolim? Ne. Me je strah, ker bom morda dlje časa brez dela in kot samozaposlena tudi brez prihodka? V tem trenutku - ko (upajoč na kolektivno solidarnost) razmišljam o potencialno nekaj tednih - ne.  Me skrbi, kaj bom v karanteni in ali bom ostala brez jajc in wc papirja? Ne. Me, na primer, skrbi, kaj bo s starostniki in z nosečnicami, ki jih čaka porod, najverjetneje brez partnerja, mamicami in dojenčki, ki rabijo pomoč pri svojih prvih korakih, in do katerih ne morem? O DA.

In če komu pomaga, bi po temle uvodu z vami podelila, zakaj me preventivna karantena ne skrbi, in zakaj jo z osebnega vidika sprejemam mirno in hvaležno, in kako o njej razmišljam, ko stojim v profesionalnih čevljih.

Prvi razlog je lekcija, ki sem jo dobila v času prvih tednov po porodu.

Trikrat sem postala mama. Trikrat sem izkusila, kako je, ko se čez noč tvoje življenje nenadoma preseka, ne veš kaj pričakovati, zjutraj niti slučajno ne veš, kako bo šel naokoli tvoj dan, dan ni enak dnevu, ne moreš praktično nikamor, za daljši ali krajši čas moraš opustiti marsikatero dosedanjo navado in aktivnosti. Ko to takole opisujem, bi marsikdo rekel, kakšna groza in se vprašal, ali pišem o času po porodu ali stanju karantene. Ampak, kar bi rada dodala, je to, da sem se izkušnje prvih tednov po porodu naučila iti skozi tako stanje odmaknjenosti in nepredvidljivosti mirno, srečno in z odprtostjo srca, da se učim in vzamem iz tega največ. Zato je bil čas poporodnega gnezdenja zame eno čudovito obdobje, ko sem se lahko odklopila od vsega, se posvetila tistemu najdražjemu, kraljevala v svojem gnezdu, uživala v mirnosti, počasnosti in čutenju tega, kar se mi dogaja. Ta čas je bil izgleda tudi velika lekcija, kako svojo pozornost obrniti navznoter, raziskovati in razvijati to svojo notranjost, kako najti tisto, kar je res pomembno, se v  celosti predati temu in v tem uživati. In ker sem to lekcijo dobro osvojila, karanteno sprejemam  mirno in hvaležno, saj sem prepričana, da bom zaradi nje tudi marsikaj dobila.

Drugi razlog je lekcija, ki jo dobivam iz izkušenj zavestnega doživljanja svoje ženske cikličnosti.

Že skoraj dve leti, zadnje leto pa zelo intenzivno, spreminjam svoj odnos do nekaj najbolj naravnega v meni – do mojega menstrualnega cikla ali štirih letnih časov v meni. In ko pride zima, torej čas krvavitve, menstrualnega počitka in kompostiranja (kot zimo opisuje Vesna Juvan) , se ustavim. Takrat, ko moje telo pokaže, zdaj je ta čas, odložim zunanji svet, se preoblečem v pižamo in odidem kraljevat v spalnico. Da, tam sem sama, odrezana od vsakdana. Da, nimam obiskov niti družbe domačih, telefona, maila in facebooka. Da, vzdržim se vadbe in družabnih dogodkov. Bo morda spet kdo pomislil, če pišem o karanteni? Morda se res sliši podobno… Kar hočem povedati je, da sem si do sedaj že zelo domača z zimo. Ta letni čas v meni me je naučil, kakšen mir ter vir moči in transformacije je čas, ko se obrneš navznoter in se vrneš nazaj k sebi. To zavedanje me podpira, da karanteno sprejemam bolj lahkotno.

In tako je, ko sem pri sebi sprejela odločitev, da grem preventivno v karanteno, nadme legel občutek miru in spokojnosti. Pa čeprav sem ravno odpovedala vse termine in obiske … in nimam pojma, kdaj bom spet lahko začela delati. In vem, na temle delu se utegne kdo v komentarju spotakniti, zato naj iz spredaj povedanega potegnem, kaj je bistvo mojega sporočila.

Želim si, da nas ne bi bilo strah karantene in virusa. Da nam ne bi bilo tesnobno. Verjamem, da lahko namesto strahu vsakdo izmed nas izbere ljubezen in zaupanje. Ljubezen do sebe (kot dela skupnosti) in ljubezen do skupnosti. Kajti, če o sebi začnem razmišljati kot celici znotraj telesa, ki ga je napadla bolezen, potem mi je jasno, da ne morem delati vse tako kot meni paše, pač pa, da se moram sinhronizirati s svojimi sestrami, da bomo v sinergiji zmagale nad nečim, kar bi sicer lahko bilo močnejše od mene kot posameznice.

Zakaj?

Ker ljubim in zaupam. Ker spoštujem energijo rešitve, ki se po zdravi kmečki logiki zdi povsem preprosta. Če sovražnik rabi gostitelja, potem se potencialni gostitelji odmaknemo, dokler vsi znani in neznani gostitelji ne prebolijo okužbe (morda medtem ugotovim, da sem okužena tudi sama), in ko je sovražnik poražen, življenje hitreje in lažje spet postane normalno za vse nas.

Sem pripravljena sodelovati v energiji te, upam, preproste rešitve? Vsekakor.

Zato, da bodo starostniki v domovih končno lahko prišli v stik s svojimi svojci (in to je za mnoge od njih najbolj nujna hrana preživetja).

Zato, da bodo ženske lahko rojevale v miru in ljubljene, očetje pa doživeli neponovljivo rojstvo svojih otrok.

Zato, da bodo šli lahko moji in vaši otroci nazaj v šolo in vrtec.

Zato, da se moji in vaši starši ali stari starši ne bodo počutili tako zaskrbljene, ogrožene in nemočne.

Zato, da bom lahko – tako kot številni samozaposleni in izvajalci storitvenih dejavnosti –spet lahko odprla svoja vrata in zaslužila za davke in prispevke, ki za samozaposlene – zaenkrat - nimajo karantene.

In DA, zato, da se bom lahko vrnila nazaj k temu in tistim, čemur in katerim me je namenilo življenje in k temu, čemur me v življenju kliče.

Sem edina s temi željami? Mislim, da ne.

Ko je v četrtek iz šole prišel moj devetletni sin, je imel oči kot jezero, polno solz, ki so kot frnikule skakale po njegovem obrazu. V njegovem joku je bila iskrena, srčna žalost, stiska. Jokal je v obupu informacije, da se zdaj vsaj dva tedna ne bo družil in igral s svojimi sošolci in prijatelji. Prvi hip bi ga morda celo odslovila, da to pa res ni nič takega, a sem takoj začutila, kako neiskrena in nesočutna bi tako bila. Kajti s karanteno pride nekaj podobnega tudi za nas, zame. Ne bom delala s strankami, ne bo joge, pilatesa in plesa (moji oksitocinski boosterji). Ne bom se videla s starši, sestro in njeno družino, prijatelji. Preskočit bo treba kak rojstni dan. Mi je tesnobno, mi je težko? Lahko. Če to izberem.

Sama sem si tako raje izbrala, da se vprašam, kaj mi ta situacija prinaša? Kaj se lahko iz tega naučim? Kako lahko iz tega zrastem? Kaj je dobrega v tem zame?

Če čakate odgovor, naj povem, da zaman. Odgovor bo prineslo življenje. In ker zaupam, da me ima življenje in vesolje rado, saj sem vendar ljubljeni otrok tega vesolja, verjamem, da bom ta čas in vse »zamujeno« kasneje nadoknadila. Še z večjo radostjo, strastjo in hvaležnostjo. Da bo vse prišlo k meni, kar mi pripada. Druženje, delo in zaslužek, joga in moji trenutki na plesnem parketu.

Si lahko drug drugemu pomagamo, da bomo vsi skupaj lahko čimprej zaživeli na novo, se vrnili k temu, kar nas osrečuje?

Verjamem, da ja. Tako, da v prihodnjem tednu, dveh ali treh ostanemo doma, kolikor je le možno. Če gremo v naravo, pa se vzdržimo telesne bližine.

Morda bo koga strah, biti sam s sabo in svojo notranjostjo, morda bo kdo tesnoben ob pomankanju mravljiščnega vrveža, v katerem je vajen živeti,  ali pa ob pomankanju instante zadovoljitve potrebe po ugodju. A verjamem, da nas skozi vse to čaka veliko spoznanje in dragocena lekcija. Vzemimo si kar največ od nje. Za transformacijo in prerojeno moč, iz katere lahko zrastemo še bojši in (notranje) bogatejši. Kot posamezniki in kot družba.

Z ljubeznijo do skupnosti in hvaležnostjo življenju,

Irena

By Irena Jamšek Halas December 23, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas November 5, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas November 4, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas November 3, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas November 3, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas October 22, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas October 21, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas January 22, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas May 23, 2021
Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.
By Irena Jamšek Halas April 27, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
Show More