KAKO IZ VRTINCA PORODNE KATASTROFE
- By Irena Jamšek Halas
- •
- 10 Jan, 2020
- •
Naš notranji um je zelo zaščitniški in “katastrofiranje” mu gre dobro od rok. Če se torej znajdemo sredi vrtinca porodnega “katastrofiranja”, je za nas zelo pomembno, da našo pozornost čimprej preusmerimo k pomiritvi.

Medtem, ko tvoj otročiček raste v tvojem trebuščku, tebi verjetno vsaj vsake toliko časa na uho pride kakšna porodna zgodbica, zaradi katere začneš razmišljati, kaj vse bi pri porodu lahko šlo narobe.
Seveda, take situacije se zgodijo – pa čeprav si morda že usvojila enega od pomembnih HypnoBirthing temeljev, ki se skriva v stavku “samo lepe porodne zgodbe prosim, moj otročiček posluša”.
Kot pa najbrž že veš, se tisto, čemur posvečamo pozornost, krepi. In ker smo se ženske že tekom mladosti naposlušale dovolj grozljivih porodnih zgodbic, je za nas v času nosečnosti res nujno, da se odmaknemo od negativnih porodnih zgodb in informacij, ki samo še dodatno krepijo naša prepričanja, ki porod povezujejo z negativnimi asociacijami. Tega pa za miren in nežen porod res ne potrebujemo.
In kaj torej lahko storimo, če nas vendarle potegne v kak vrtinec scenarija najslabše možne variante?
Prvič, da se zavemo, da smo samo v vrtincu, in da obstaja zelo mahjna verjetnost, da se tak scenarij zares odvije. In drugič, da je ta verjetnost še manjša, če že predhodno razmislimo o tem, kaj lahko storimo, da bo porodni scenarij potekal čim bolj optimalno, oziroma, kako ukrepati, da bi se v primeru dejanskega začetka takega scenarija lahko premaknili nazaj k temu, kar si želimo. Pri tem pa je pomembno, kako usmerimo svoj miselni tok.
Kar hočem povedati je, da je za nas takrat,
ko se znajdemo v takem vrtincu, pomembno, da našo pozornost čimprej preusmerimo k pomiritvi. Za porod je
namreč ključno, da smo me (in naš um) pomirjene. To pa pomeni, da se ne
sprašujemo, kaj narediti, da se nek medicinski poseg v porod ne bo zgodil, pač
pa, da se vprašamo, kaj lahko naredim, da bo moj porod potekal čimbolj
optimalno. Na primer, namesto, da se sprašujem, kaj lahko naredim, da mi ne bodo poroda
spodbujali s sintocinonom (umetni popadki), se raje vprašam, kako lahko telo
spodbujam, da bodo ritem, dolžina in moč valov moje maternice (popadki) napredovali
čimbolj optimalno?
Čeprav se navidez zdi, da govorimo o eni in isti stvari, je razlika bistvena. V prvem primeru smo namreč z mislimi usmerjeni v zaplet, kar nas dodatno straši, hromi in pelje k še večji pozornosti na neugodne situacije. Hkrati nam taka miselna usmerjenost jemlje zaupanje vase, nas vodi v vse večji obup in občutek nemoči ter nas lahko tudi povsem ustavi, da bi iskale in našle odgovore, ki bi nas pomirili in nam dali vedeti, da rešitev obstaja. V drugem primeru, pa se, nasprotno, osredotočamo na to, kar si želimo, in vprašanje nas spodbuja k aktivnemu iskanju rešitev, ki nas pomirijo, nam vlivajo zaupanje in krepijo naš občutek, da zmoremo.
Ko se torej naslednjič znajdeš v takem vrtincu “katastrofiranja”, najprej naredi nekaj počasnih, dolgih vdihov in izdihov, opazi, kje si z mislimi, in se vprašaj, česa si želiš (recimo, dobro porodne izkušnje). Potem pa se korak za korakom s svojimi mislimi (in vprašanji) premakni proti temu.
Morda ti bo takšna miselna usmeritev sprva predstavljala izziv. Naš notranji um je namreč zelo zaščitniški in “katastrofiranje” mu gre po navadi dobro od rok. Kar nekaj vaje in nege rabi, da se - še posebej takrat, ko se stvari ne odvijajo tako, kot bi hoteli - lažje premakne v drugo smer.
In
tukaj ti lahko HypnoBirthing
res odlično pomaga. Poleg tega, da ti ponudi
konkretne odgovore na tvoja vprašanja glede poroda (tudi, na primer, na
vprašanje, kako lahko telo spodbujam, da bodo ritem, dolžina in moč valov moje
maternice (popadki) napredovali čimbolj optimalno), ti HypnoBirthing tehnike
pomagajo tudi, da pozornost držiš pri tem, kar si želiš.
In kot sem zapisala na začetku - to, čemur posvečamo svojo pozornost, se krepi. Tudi glede poroda. To spoznanje pa je nekaj, kar gotovo pride prav tudi po tem, ko je porodna izkušnja že za tabo. Zato si to velja zapomniti, se ti ne zdi?
Več o metodi HypnoBirthing ter tečaju najdeš na tej povezavi https://www.mir-na.si/HypnoBirthing-te%C4%8Daj
Za brezplačen ogled online predavanj o porodu se lahko prijaviš tu https://www.mir-na.si/delavnice_tecaji_mir_na.
Povezane vsebine
HypnoBirthing®: Porod kot normalna, naravna in zdrava življenjska izkušnja
HypnoBirthing®, zdravilo proti bolečini in strahu pred porodom
HypnoBirthing® – samo vesele porodne zgodbe, prosimHypnoBirthing ® : Porod je tak, kot ga določi um
HypnoBirthing® : Zaupanje v porod je lahko krhka stvar
HypnoBirthing® : Zbogom porodna nočna mora, izbrala sem mirne valove rojevanja


Poznam te, draga mama.
Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.
Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.
Vidim te, draga mama.
Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.
Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.
Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.
Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.
Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.
Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.
Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.
In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.
Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.
Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.
Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.
Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.
Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.
Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.
To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.
Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.
Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.
In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.
Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.


