KAJ NE DELAMO PRAV, DA SE TOLIKO DOJENČKOV NAROČA NA TERAPIJE?

  • By Irena Jamšek Halas
  • 27 Dec, 2020

Ena od stvari, ki me jih je naučila Bownova terapija je, da odpravljanje simptomov ni (edini in končni) uspeh obravnave, pač pa, da je za uspeh terapije treba najti in nasloviti primarni vzrok neravnovesja. Danes se zato jasno zavedam, da je večina tegob dojenčkov zgolj simptom neustrezne obporodne podpore in posledično neravnovesja v mami. Zagotavljanje dobrobiti novorojenih družin torej kliče, da pozornost veliko bolj intenzivno usmerimo na celostno podporo ženski, medtem ko ta potuje skozi materinstvo.

Ko sem začenjala svojo pot kot zdravilka, nisem niti razmišljala o tem, da bi postala poporodna dula. Moja vizija je bila zelo jasna - želela sem prispevati k blagostanju žensk in dojenčkov kot Bownova terapevtka in voditeljica priprav na porod po metodi HypnoBirthing.

Ne glede na to, da je bil porod tista moja največja strast, so se mi vrata najprej in najhitreje odprla kot Bownovi terapevtki. V teh čevljih mi je bilo v zadnjih štirih letih dano, da sem vstopila v res veliko domov in spoznala sem mnogo mamic in njim ter njihovim dojenčkom pomagala do boljšega počutja. Mnogo njih se je udeležilo tudi mojih tečajev masaže dojenčka. Počasi se je začelo večati tudi zanimanje za HypnoBirthing.

Skozi moje delo kot Bownova terapevtka sem opažala vse večjo potrebo, da mamicam ponudim več kot zgolj terapevtsko obravnavo. Ker sem bila sama deležna mnogo oblik poporodne podpore oziroma sem se kot mama treh otrok priučila različnih veščin, so me mamice same začele spraševati še po tem in onem. In ker sem čutila, da rabim - preden dajem podporo izven terapije - svojo integriteto opreti na nek steber priznanega znanja, se je tako začelo moje potovanje v svet, v katerem se nikoli prej nisem zares zamišljala. Pa vendar. Sa veste, življenje ima pogosto za nas malo drugačne ideje, kot pa jih imamo zase sami.

In tako sem že kar nekaj časa nazaj začela ugotavljati, da s podporo, ki jo parom v pričakovanju nudim s HypnoBirthing pripravami na porod, z ženskami prehodim samo pol poti, ki bi jo večina žensk potrebovale podprto. Ali pa v resnici še manj kot pol. Kajti s porodom in rojstvom otroka se glavni del potrebe po podpori v resnici šele začne.

Ena od stvari, ki me jih je naučila Bownova terapija je, da odpravljanje simptomov ni (edini in končni) uspeh obravnave, pač pa, da je za uspeh terapije treba najti in nasloviti primarni vzrok neravnovesja.

Ob precejšnjem povpraševanju po terapiji za dojenčke, ki ga zapažam, kakor tudi po povečanih potrebah po nekaterih drugih manualnih terapijah, sem se tako začela spraševati, ali je normalno, da imamo takšno potrebo po terapijah za dojenčke? Ali vsi ti dojenčki res potrebujejo terapijo? Kaj delamo narobe oziroma kaj ne delamo prav, da se danes toliko dojenčkov naroča na terapije?

Že nekaj časa govorim, da so me moja opažanja mama-baby dinamike, ki jo lahko globlje vidiš, slišiš in začutiš samo, če delaš na terenu, skozi obiske na domu, privedla do prepričanja, da v mnogo primerih terapijo dejansko potrebuje mamica in ne dojenček. Po vseh usposabljanjih s področja podpore maternalnega zdravja, ki so za mano in pred mano, glede tega nimam nobenega dvoma več. Hkrati pa se jasno zavedam, da je večina tegob dojenčkov zgolj simptom neustrezne obporodne podpore in posledično neravnovesja v mami.

Glede na vsa moja znanja in izkušnje menim, da je trenutna večinska kulturna miselna naravnanost ter zdravstvena in družbena oskrba in podpora, ki je na voljo ženskam v času poroda in v prvih mesecih po porodu, v svoji osnovi zgrešena. Temelji namreč na okvirju patologije in popolnoma zanemarja biološki in fiziološki dizajn ženske, porodnega procesa, dojenja in poporodnega celjenja. Prav tako deluje v nasprotju s evolucijskim dizajnom dojenčka in spregleduje fiziološke potrebe dojenčka.

Kar me boli kot žensko, mamo in obporodno spremljevalko je to, da je ta manjko, ki izvira iz sistemskega odnosa do žensk, na koncu potihoma naprten na pleča mamic, ki v hudih stiskah ne zmorejo razumeti ne sebe, ne jokajočega dojenčka. Mnoge preživljajo svoje dneve v utrujenosti, izčrpanosti, tesnobi ali celo depresivnosti, in iščejo rešitev v raznih kapljicah in terapijah.

In čeprav je moje navdušenje nad Bownovo terapijo po vseh nadgradnjah danes še veliko večje kot pred leti, in z njo z zares velikim veseljem pomagam tako nosečnicam kot tudi mamicam po porodu in dojenčkom, moram vseeno zapisati naslednje.

Ne, ni normalno, da se toliko dojenčkov naroča na terapije. Ne, toliko dojenčkov v resnici ne rabi terapije.

Do tega prihaja, ker se porodi zgodijo veliko prenasilno - tako do mamic kot tudi do dojenčkov. In ker mamice ostajajo po porodu brez podpore glede dojenja in nege dojenčka. Predvsem pa brez podpore zase, za razumevanje svojih telesnih in duševnih potreb po porodu, za celjenje njihovih teles. Ko bi se bolje poskrbelo za ženske (in njihove družine) v času poroda in po njem, bi vse te mamice znale in zmogle biti popolnoma zadosten odgovor na dojenčkove potrebe.

Vse, kar dojenček potrebuje, je mamica, ki je negovana, spoštovana, nahranjena in podprta.

Zato znova ponavljam – ko negujemo mamo, negujemo otroka.

Zagotavljanje dobrobiti novorojenih družin torej kliče, da pozornost veliko bolj intenzivno usmerimo na celostno podporo ženski, medtem ko ta potuje skozi materinstvo. Temu pri svojem delu sledim tudi sama.

S pravo podporo je treba začeti že v nosečnosti.

Dobre priprave na porod, tako telesne kot edukativne in čustvene, so za kvaliteto porodne izkušnje najmanj tako nujne kot avtošola in vozniški izpit preden se zapeljete sami na cesto ali pa kot psihične in fizične priprave, preden se lotite večjega fizičnega ali psihološkega podviga. Kajti porod tako zelo vpliva na na počutje mamice in dojenčka po porodu, da si niti kot posamezniki niti kot družba, ki si želi maternalnega in neonatalnega zdravja, enostavno ne moremo privoščiti takih porodov, kot smo jim v večini priča danes.

Vsekakor pa je ženskam (in njihovim partnerjem ter najožji skupnosti, v kateri biva) tako pred kot tudi po porodu potrebno predati tudi modrosti postpartuma – prvih tednov in mesecev po porodu – in jim pomagati, da se že pred porodom pripravijo na življenje po porodu. Potem pa jih, seveda, v tem času tudi oskrbeti z ustrezno podporo.

K vsemu temu želim prispevati tudi sama. Zato nenehno nadgrajujem svoja znanja in spretnosti in jih delim naprej - tja, kjer je potrebno.

Po tem, ko sem ravnokar pri mehiški babici Rachelle Garcia Seliga zaključila celo poglavje o fiziološki negi dojenčka, je pred mano nov podvig. Innate Postpartum Care certification training je zares obsežen program poporodne nege. Skozi devet mesecev me v naslednjem letu čaka neverjetno detajlno usposabljanje. Gre za vrojeno, tradicionalno znanje, ki izhaja iz dobrobitja in ne patologije. To znanje ni namenjeno za delo zgolj z mamicam po porodu, ampak prinaša modrosti in veščine, s katerimi se lahko ženske pozdravijo tudi za nazaj.

Ob koncu leta je  to zares lepo darilo.

Zame in za vse ženske, ki mi zaupajo.

Z ljubečnostjo

Irena


Več o tem, kako te lahko podprem v času nosečnosti, poroda in po njem, najdeš tu https://www.mir-na.si/obporodna_podpora


Za brezplačen ogled online predavanj o porodu se lahko prijaviš tu https://www.mir-na.si/delavnice_tecaji_mir_na.


Povezane vsebine

Poporodna dula - oživljena tradicija podpore po porodu


By Irena Jamšek Halas December 23, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas November 5, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas November 4, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas November 3, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas November 3, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas October 22, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas October 21, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas January 22, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas May 23, 2021
Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.
By Irena Jamšek Halas April 27, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
Show More