Blog Post

HYPNOBIRTHING® : ROJSTVO JE PRAZNIK NOVEGA ŽIVLJENJA IN DRUŽINE Z ZELO POMEMBNO VLOGO STARŠEV V PRIČAKOVANJU

  • By Irena Jamšek Halas
  • 22 Feb, 2019

Vsaka nosečnica in njen partner imata vso pravico, pa tudi odgovornost, da sta v svoji porodni zgodbi sebi in svojemu otročku najboljša zagovornika na poti do varne, izpoljnjujoče in radostne porodne izkušnje.

Porodna zgodba ni samo zgodba ženske, ki je rodila otroka. Porod in rojstvo sta v svojem izhodišču naraven podaljšek in zaključek intimnosti med žensko in moškim, zato naj bo tudi porod zgodba o njima in njuni družini, ki sta jo začela ustvarjati s to intimnostjo.

Zagotavljanje dobrobitja mame in otroka ter celotne novorojevajoče se družine nikakor ne bi smelo biti predmet zadrege ali obotavljanja s strani staršev v pričakovanju. Vsaka nosečnica in njen partner imata vso pravico, pa tudi odgovornost, da sta v svoji porodni zgodbi sebi in svojemu otročku najboljša zagovornika na poti do varne, izpoljnjujoče in radostne porodne izkušnje.

A pred tem je dobro in potrebno, da starši razumejo in sprejmejo zavedanje, da sta porod in rojstvo otročka v veliki meri tudi njihova (so)odgovornost. V tem okvirju je stvar njihove odločitve, da:

- ugotovijo, kaj varen in nežen porod pomeni za njih, in kako ta pogled prevesti v porodne preference („načrt“) ter jih sporočiti zdravstvenemu osebju,

- spoznajo, da so tekom poroda pomemben člen v zagotavljanju svojega dobrega počutja in počutja njihovega otročka,

- se poučijo o svojem porodnem okolju (porodnišnicah), njihovi politiki in rutinskih postopkih ter ta spoznanja ocenijo z vidika njihovih porodnih preferenc,

- se ne odločijo za porod v takem porodnem okolju (porodnišnici), ki nima posluha za njihovo počutje, poglede ter preference, in ki ne zagotavlja opustitve posegov, ki niso medicinsko upravičeni,

- se poučijo, kaj pomenijo posebne okoliščine, ter prejete diagnoze sprejemajo z nadaljnjim poizvedovanjem o koristih, tveganjih in alternativnih možnostih predlaganim medicinskim ukrepom,

- se telesno in duševno pripravijo na porod tudi z vidika prehrane in zdravega živjenjskega stila, okolja in odnosov.

Bistvo poroda in rojstva namreč ni v tem, da se dojenčka (pogosto žal v škodo mamine telesne in duševne integritete) zgolj spravi, „dobi ven“ iz ženskega telesa. Bistvo porodnega procesa in rojstva, ki temu procesu sledi, je v povezanosti, odzivanju in medsebojnem sodelovanju med mamo in otročkom, medtem ko otroček prihaja na svet, mamino telo in ljubezen pa ga peljeta v življenje. Bistvo rojstva je vsekakor tudi to, da družina slavi novo življenje in spremlja otročka v njegovi najbolj temeljni življenjski izkušnji.

Slednje je tudi osnovno izhodišče metode HypnoBirthing®, ki je zdaj na voljo tudi pri nas. Gre za edinstven in celovito zastavljen program priprave na porod, ki je v ZDA priznan že skoraj tri desetletja in je hkrati vodina metoda priprave na porod v številnih državah širom sveta.

HypnoBirthing® podpira starše v zasledovanju pozitivne porodne izkušnje in pri tem zagovarja pogled, da naj bosta rojstvo in družina priznana in spoštovana kot najpomembnejša subjekta praznovanja novega življenja. Pri tem HypnoBirthing®daje:

- podporo ženski, partnerju in otročku pri zagotavljanju spoštovanja njihovih želja in pravice družine, da njihov otročiček na svet pride na nežen in miren način, bodisi doma, v porodnišnici ali v porodnem centru.

- inspiracijo in opolnomočenje bodočih staršev, ki se učijo prevzeti odgovornost za porod, tako, da dejavno iščejo porodno oskrbo in okolje, ki bo, skladno z individualnimi potrebami njihovega poroda, v največji možni meri omogočilo, da se bo porod odvil v skladu z njihovo vizijo poroda, mirno in s samozaupanjem.

- spodbudo k miselnosti, da je - v odsotnosti posebnih okoliščin - porod lahko pozitivna, naravna in celo radostna izkušnja, skozi katero naj imajo družine, ki želijo izkusiti naraven, nemedikaliziran porod, podporo pri njihovih odločitvah, oskrbi in informiranju.

Naj ob povedanem končam z mislijo, da se starševska odgovornost in sočutnost ne začneta šele, ko nam je dete položeno na prsi. Odgovornost in sočutno starševstvo se začneta že takrat, ko sprejmemo odločitev, da postanemo straši. Včasih je to za nas težje in terja več naše aktivnosti, a vendar je lahko zato potem razlika v izkušnji rojstva res velika.


Zapisano in prirejeno na podlagi gradiva za HypnoBirthing izvajalce. 


Več o metodi HypnoBirthing ter tečaju najdeš na tej povezavi https://www.mir-na.si/HypnoBirthing-te%C4%8Daj

Za brezplačen ogled online predavanj o porodu se lahko prijaviš tu https://www.mir-na.si/delavnice_tecaji_mir_na.


Drugi zapisi iz serije HypnoBirthing®

HypnoBirthing®: Porod kot normalna, naravna in zdrava življenjska izkušnja

HypnoBirthing® - porod brez strahu: priprave na porod po metodi, ki vrača zaupanje v žensko porodno moč

HypnoBirthing®, zdravilo proti bolečini in strahu pred porodom

HypnoBirthing® – samo vesele porodne zgodbe, prosim


HypnoBirthing®  - instinktivni porod: prebujena modrost rojevanja, ki razblinja mit o porodni bolečini in odklepa žensko porodno moč



Več o metodi HypnoBirthing ® tukaj.

By Irena Jamšek Halas 23 Dec, 2022
Matrescenca se iz telesnega vidika začne v naših možganih. Spremembe v arhitekturi naših možganov v času nosečnosti in prvih tednov po porodu pripravljajo naš um in čustvovanje na izzive materinstva.
By Irena Jamšek Halas 05 Nov, 2022
Začetek matrescence vsako žensko zaznamuje s tem, da se razdeli na dva dela – na žensko, ki je bila doslej, in mamo, ki šele postaja. Toda tega se zaradi nepoznavanja matrescence ne zavedamo. Zato tudi ne razumemo, zakaj se v materinstvu ženske mnogokrat počutimo tako, kot se (med drugim tudi razklane v sebi), in mislimo, da smo edine, ki se počutimo tako. Matrescenca, kadar je ustrezno podprta, pa prinese prav raziskovanje in preobrazbo iz te razklanosti v ponovno celost.
By Irena Jamšek Halas 04 Nov, 2022

Poznam te, draga mama.

Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.

Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.

Vidim te, draga mama.

Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.

Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.

Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.

Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.

Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.

Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.

Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.

In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.

Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.

Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.

Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.

Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.

Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.

Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.

To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.

Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.

Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.

In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.


Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.

By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
V tokratnem klepetu sva se s Kanito dotaknili vloge partnerja v času poroda, priprav nanj ter še zlasti poporodnega obdobja.
By Irena Jamšek Halas 03 Nov, 2022
Prerez presredka je najbolj pogosta porodna poškodba, ki za sabo pusti brazgotino in njen večplasten vpliv na naše celostno počutje. Več o tem ter zakaj in kako nadaljevati zdravljenje (sproščanje) brazgotine od tam, kjer nas uradna medicina pusti v slepi ulici, najdete v tem prispevku.
By Irena Jamšek Halas 22 Oct, 2022
V prvem klepetu z mano je ena od mamic, ki sem jim pomagala v času po porodu, podelila svojo izkušnjo s poporodno podporo ter me povabila, da predstavim sebe in svoje delo.
By Irena Jamšek Halas 21 Oct, 2022
Dojenčki potrebujejo dotik ravno toliko kot mamino mleko. Zato je masaža dojenčka za tvojega malega sončka veliko več kot zgolj cartanje. Kako jo ponuditi tako, da bo zanj/o čimbolj prijetna?
By Irena Jamšek Halas 22 Jan, 2022
Tvoje porodne izbire so stebri, na katerih sloni tvoja porodna izkušnja. Toda, preden postaviš te stebre, se je dobro vprašati, na kakšnih temeljih stojijo. Povedano drugače – da se boš lahko pripravila na porod, kot si ga sama želiš, je smiselno, da se najprej vprašaš zakaj si glede poroda želiš to, kar si želiš, in nato podvomiš v te razloge in jih raziščeš.
By Irena Jamšek Halas 23 May, 2021
Strah nas lahko navdahne in podpira pri tem, da krenemo k dejanjem in svoje šibkosti preobrazimo v našo moč. Če torej tvoje misli glede poroda spremlja strah, odpri skrinjo svojega notranjega uma, prisluhni svojim strahovom in jih razišči. Prinašajo ti darilo. Sporočajo ti, da je porodna izkušnja zate in tvojega otročka neznansko pomembna, in te vabijo k dejanjem, ki bodo zagotovila, da bo ta izkušnja za oba čimboljša.
By Irena Jamšek Halas 27 Apr, 2021
Rojstvo mame ni en sam trenutek, ko ti je tvoje dete prvič položeno na prsi, pač pa proces, prehod in preobrazba iz starega v nekaj novega, drugačnega. Je potovanje v osebnem razvoju, kjer se marsikaj spremeni, preobrazi, poslovi in odide, in kjer se rodi toliko novega, čudovitega in neprecenljivega, kar si prej niti v sanjah nisi mogla zamisliti, da obstaja. Ta transformacija je, z vsemi izzivi, ki lahko pridejo med njo na pot, ena najbolj intenzivnih preobrazb v življenju ženske in hkrati izkušnja, ki je lahko za večino sodobnih rojevajočih (se) mamic veliko bolj naporna in polna izzivov kot porod sam.
Show More
Share by: