KAKO LAHKO ROJEVAM BOLJ UDOBNO?
- By Irena Jamšek Halas
- •
- 07 Mar, 2021
- •
Dojemanje bolečine je zelo individualna in v resnici (na srečo) spremenljiva stvar, ki pa je za vse nas odvisna od našega čustvenega razpoloženja, miselne naravnanosti in tega, čemur naš um v določenem trenutku posveča pozornost. Kam torej usmerjaš svojo pozornost, ko razmišljaš o porodu?

Način, kako razmišljaš in čustvuješ glede rojevanja in kako se tvoje telo odziva na te misli in občutke, je neposredno povezan s tem, koliko neudobja (bolečine) občutiš med porodom.
Ko rojevaš, je zato zate vsekakor velikega pomena, da za začetek razumeš, da je vse, kar doživljaš, normalno in da se ti ničesar ni treba bati. To razumevanje ti omogoča, da med rojevanjem preusmeriš svojo pozornost (fokus) in tako fizične občutke doživiš na drugačen način (s tem pa spremeniš tudi čustveno doživljanje).
Dojemanje bolečine je namreč zelo individualna in v resnici (na srečo) spremenljiva stvar, ki pa je za vse nas odvisna od našega čustvenega razpoloženja, miselne naravnanosti in tega, čemur naš um v določenem trenutku posveča pozornost. Morda se spomniš kakšne situacije, ko se nisi počutila dobro (recimo, da te je bolela glava, hrbet ali trebuh ali pa da si bila potrta, razočarana, razdražena), pa si imela veliko stvari za opraviti, in si (namesto, da bi mislila na trebuh oziroma na to, kar te teži) z osredotočanjem na delo uspela preiti skozi tako počutje, nato pa te je v trenutku, ko si svoje misli usmerila na slabo počutje, le-to čisto sesulo? Vidiš, vsa stvar je torej v tem, kje je tvoja pozornost.
Kaj to pomeni za porod?
Če o rojevanju razmišljaš kot o največji nočni mori, se med porodom ubadaš s tem, kakšen grozen popadek si ravno preživela in kakšen bo šele naslednji in kako nikakor ne boš zmogla še skozi vse naslednje, potem bo tvoja izkušnja postala izčrpavajoča, utrujajoča in zelo napeta. Zato bo zate namesto tega, da se fokusiraš na to, kako boleč je porod, v veliko večji doprinos to, da se vprašaš, s čim si lahko pomagaš, da ti bo skozi porod udobno oziroma udobneje.
Za udobnejši porod tvoj fokus torej igra pomembno vlogo.
Ženska, ki je sposobna uzreti svoja porodna občutja kot del normalnega procesa rojevanja, ki je pomirjena s tem, kar doživlja, in se zaveda, da se ne rabi boriti proti tem občutkom, je veliko lažje kos porodnemu izzivu. Intenzivnost poroda namreč lahko doživlja brez strahu, z zavedanjem, da so občutki normalni in naravni, hkrati pa se je zmožna opomniti, da je vse kar potrebuje le to, da se sprosti in se s telesom prepusti temu procesu. Potem porod ni več nekaj, proti čemur se bojuje, pač pa porod postane izkušnja, ki jo lahko obvladuje.
Po vsem zgoraj zapisanem lahko torej rečemo, da sta sposobnost pozitivnega usmerjanja pozornosti in integracija porodu podporne miselne naravnanosti ena od ključnih gradnikov izpolnjujoče porodne izkušnje. Tega se zaveda tudi filozofija HypnoBirthing priprav na porod. Zato je v centru teh priprav prav krepitev takega mindset-a, ki našo pozornost usmerja tako, da porod doživimo bolj mirno, nežno, radostno in udobno.
Več o tem izveš skozi pet predavanj o porodu in HypnoBirthing metodi, ki sem jih zate pripravila kot darilo in povabilo v prve korake grajenja udobnemu porodu podporne miselnosti.
Za ogled online predavanj o porodu se lahko prijaviš tu https://www.mir-na.si/delavnice_tecaji_mir_na.
Več o tem, kako te lahko podprem v času nosečnosti, poroda in po njem, najdeš tu https://www.mir-na.si/obporodna_podpora
Povezane vsebine
HypnoBirthing®: Porod kot normalna, naravna in zdrava življenjska izkušnja
HypnoBirthing®: Zdravilo proti bolečini in strahu pred porodom
HypnoBirthing®: Samo vesele porodne zgodbe, prosimHypnoBirthing® : Porod je tak, kot ga določi um
HypnoBirthing® : Zaupanje v porod je lahko krhka stvar
HypnoBirthing® : Zbogom porodna nočna mora, izbrala sem mirne valove rojevanja
HypnoBirthing ®: Kaj v tvojem življenju doslej te je pripravilo na porod in čas po njem?
HypnoBirthing® : Marie Mongan - ženska, ki je svet rojevanja zavzela z mirnostjoHypnoBirthing® : Porod ... si ti.
HypnoBirthing®: Moč pripovedovanja pozitivnih porodnih zgodb

Poznam te, draga mama.
Sedela sem ob tebi, že več stokrat, v tvoji spalnici.
Poslušala sem tvojo zgodbo. Tisto, ki nikomur nikoli še ni bila povedana, in pričevala tvojim solzam in stiskam, ki so skozi njih tekle iz tebe.
Vidim te, draga mama.
Videla sem v tvojo dušo, že stokrat, ko sem opazovala tvoje oči, kako z velikim upanjem zrejo v oči tvojega dojenčka, za katerega si res želela narediti vse, da bi mu zagotovila varnost, dobro počutje in občutek ljubljenosti.
Videla sem trenutke, ko si se, kljub utrujenosti, neprespanosti in skrbem, ali delaš vse prav, uspela prepustiti in je med vama steklo nežno in ljubeče zlivanje vajinih duš, tako kot sta bila zlita v eno, ko si bila še noseča.
Videla pa sem tudi trenutke, ko si strahoma in skrivaj trepetala navznoter, ali in kako boš zmogla iti skozi to enormno nalogo, da si (sploh prve mesece in leta) z dušo in telesom fizično, psihično in energijsko dobesedno cel svet tvojega otroka, in se z večjo ali manjšo tesnobo spraševala, kaj se bo ta čas zgodilo s teboj, tvojimi sanjami in tvojim svetom, kot si ga poznala doslej.
Vidim te danes, še leta po teh prvih mesecih, ko se sprašuješ, zakaj je materinstvo tako težko in kdaj bo že prišel končno tisti čas “potem pa bo bolje”. Ko v ogledalu še vedno iščeš njo, ki si nekoč bila, ali pa tiste, ki jo vidiš v ogledalu, sploh zares ne poznaš, ne veš, kaj je njena resnica in kaj si zares želi. Veš samo to, da se ji tam notri že pošteno meša od vsega, kar se je zgrnilo nad njo, odkar je mama.
Resnično, draga mama, vidim te, in vem za vrtiljak, na katerem sediš znotraj sebe.
Slišim tvoje notranje krike naveličanosti, obupanosti, izčrpanosti in preplavljenosti s čustvi, ki jih prekrivaš s prikupnim nasmeškom in “potrudila se bom še malo bolj” samoprigovarjanjem, in ki jih tako, z velikim občutkom osamljenosti, samoutišaš še sama pred sabo.
Morda si mama že kar nekaj let, morda celo desetlje in več.
In še vedno v sebi nosiš vso krivdo, sram in jezo, ki si jih doživljala ali jih doživljaš vsakič, ko nisi znala ali ne znaš najti odgovora, da bi ob vsem, kar visi na tvoji to-do listi, pomirila ali zadovoljila svojega otroka, da bi uskladila delo in dom, uspela opraviti vsa gospodinjska opravila in biti zraven poleg ljubeče mame še ljubeča žena, hčerka, sestra, prijateljica.
Še vedno nosiš v sebi krivdo in sram, ko za hip pomisliš ali si celo izbereš, da daš prednost sebi in svojim potrebam, ter jezo, kadar tega zaradi materinstva ali tega, ker v njem nisi utrezno podprta, ne izbereš, pa točno veš ali čutiš, da bi si mogla reči da. In potem pokaš po šivih in se sramuješ svojih izpadov, ko ti, razumljivo ob vsej izčrpanosti, ne uspe, da se zadržiš skupaj.
Poznam te, draga mama. Poznam tvoj notranji svet, odkar si mama.
Zato vem, da je veliko zdravilo za tvojo dušo in srce (vsaj za začetek) to, da si slišana, videna in validirana v tem, kar čutiš.
Vem, težko je sedeti s tem, kar čutimo v sebi. Tega nas nihče ni učil. Prav nasprotno, rečeno nam je bilo, da se močne ženske znajo obvladati (beri potlačiti svoja čustva). Kero sranje (oprosti mojemu sočnemu izražanju). V resnici je naša moč ravno v tem, da znamo in zmoremo z milino in neobsojanjem sedeti s svojim notranjim svetom in po potrebi temu svetu tam zunaj dati ustrezen glas.
Iz izkušnje in prakse pa vem tudi to, da je za nas ženske veliko lažje sedeti s svojim vrtiljakom, če ob tem nekdo sedi ob tebi, te samo posluša in ti drži varen prostor, da lahko izraziš, kako ti je zares navznoter. V telesu, duši in srcu. Brez da bi te poskušal popraviti. Ker v resnici tudi ničesar ni za popraviti. Samo prisluhniti.
Kajti skozi to, ko ti je prisluhnjeno, končno zaslišiš sama sebe. In to je zdravilno.
To je začetek tvojega vračanja nazaj k sebi in odkrivanju, kdo si in kaj si izbiraš zdaj, ko si (tudi) mama.
Zato, draga mama, če začutiš, da je čas, da ti nekdo prisluhne in posedi s tabo da se boš končno lahko vrnila k sebi in našla svoje odgovore glede tega, kaj si želiš in potrebuješ, ter kako to zasledovati, te vabim, pokliči.
Posedim s tabo, prinesem s seboj še vse moje izkušnje in modrosti vseh žensk, ki so to pot že prehodile pred mano in jo delile z menoj, pa milino, zaupanje in varen prostor brez sodbe, in z vsem tem skupaj prisluhneva ženski v tebi, ki že predolgo (se ti ne zdi?) čaka, da skupaj s svojimi potrebami dobi prostor in podporo tudi tam zunaj. In da je končno videna in podprta v njeni matrescenci.
In, kot vedno, preden se poslovim - objem, draga mama.
Več o podpori v času materinstva, ki ti jo lahko nudim, najdeš tule.


